Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
  • Näytä viite

Fäboda-Pörkenäsin alueen palveluiden tuotteistaminen

Vaelma, Petra (2006)

 
Avaa tiedosto
Vaelma_Petra.pdf (1.232Mt)
Lataukset: 

Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad
Vaelma, Petra
2006
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202601261798
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheena oli tutkia ja kehittää Fäboda-Pörkenäs alueen matkailupalveluita. Tarkoituksena oli kehittää Fäboda-Pörkenäs aluetta matkailukohteena. Opinnäytetyössä perehdyttiin elämys- ja luontomatkailuun Fäboda-Pörkenäs alueella sekä matkailuyrityksen tuotekehitykseen. Opinnäytetyön toimeksiantaja oli Pietarsaaren kaupungin matkailutoimis­to

Matkailuun liittyvistä asioista vaikeimmin määriteltävissä on elämys. Elämys on jokaiselle matkailijalle henkilökohtainen. Matkailupalveluja tuottava yritys ei varsinaisesti siis voi tuottaa elämystä asiakkaalle, koska elämys syntyy matkailijan mielessä. Yritys voi vaikuttaa tämän kokemuksen syntymiseen ja laatuun tarjoamalla siihen puitteet. Erityisesti luontomatkailualueet alkoivat markkinoida elämysmatkailua ja elämystuotteita.

Luontomatkailun arvioidaan olevan maailmanlaajuisesti nopeimmin kasvava matkailun osa­alue. Seuraavina vuosikymmeninä Suomi muuttuu yhä selvemmin luontomatkailun kohde­maaksi. Luontomatkailu on luonnonympäristössä tapahtuvaa matkailua, joka pyrkii noudattamaan kestävän kehityksen mukaisen matkailun periaatteita.

Matkailuyritysten tuotekehitystyö perustuu joko asiakkailta saatuihin virikkeisiin tai yrittäjällä syntyneisiin ideoihin, joiden avulla tulisi kehittää yrityksen toimintaa. Useimmiten tuotekehityksessä on kysymys jo olemassa olevien tuotteiden kehittämisestä. Matkailuyrityksen tuotekehityksen on oltava jatkuvaa .

Tutkimusosio tehtiin ensin puhelinhaastattelulla kaikille alueella olemassa oleville toimijoil­le. Puhelinhaastattelusta kävi ilmi, että alueella on hyvät majoitus- ja ravitsemuspalvelut, myös isommille ryhmille. Erityisesti konferenssipalvelujen saatavuus oli erityisen suuri. Alueen suurimmat kohderyhmät olivat yritykset ja perheet. Aktiviteettipalveluja oli runsaas­ti, esimerkiksi ratsastusta, vesiskootteria, luontopolkua ja seikkailurataa. Suurin osa aktivi­teeteistä tuotetaan kesäaikaan. Tämän jälkeen tehtiin SWOT- analyysin, jossa tutkittiin alu­een vahvuuksia, heikkouksia, uhkia ja mahdollisuuksia. Alueen vahvuuksia olivat kaunis luonto, Fäbodan hiekkarannat ja monipuolinen palvelutarjonta. Heikkouksia olivat sijainti, markkinointi ja kommunikaatio toimijoiden kesken. Uusien tuotekokonaisuuksien kehittä­minen, markkinointi ja yhteistyön kehittäminen olivat alueen mahdollisuuksia. Uhkia oli myös muutamia, eli luontomatkailun kehittämisen lyhytjänteisyys, kommunikaation puute ja Pietarsaaren kaupungin kasvu. Näiden kahden menetelmän avulla tehtiin kehityssuunnitelman ja kehiteltiin muutamia ehdotuksia uusista matkailupaketeista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Käyttörajattu kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste