Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Perehdytyskansio Lemin kotihoidon sairaanhoitajille

Lattu, Anu (2015)

 
Avaa tiedosto
lattu.anu.pdf (668.7Kt)
Lataukset: 


Lattu, Anu
Saimaan ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201505076590
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, millaisen perehdytyskansion Lemin kotihoito tarvitsisi, ja tuottaa toiveiden mukainen perehdytyskansio. Se rajattiin käsittelemään sairaanhoitajien työn mukaisia asioita. Perehdytyskansiota apuna käyttäen on tarkoituksena saada uusi työntekijä mahdollisimman nopeasti omaksumaan uusi työnsä erinäisine tehtävineen ja saada hänet mahdollisimman nopeasti toimimaan itsenäisesti työssään. Perehdytyskansio palvelee niin uusia työntekijöitä, opiskelijoita kuin vanhojakin työntekijöitä, jotka kokevat syystä tai toisesta perehdyttämisen tarpeelliseksi.
Perehdyttäminen ja sen mukanaan tuomat asiat, kuten potilasturvallisuus ja työtyytyväisyys, ovat tärkeitä asioita, joihin tulisi panostaa, jotta mahdollisilta ongelmilta kuten esimerkiksi työuupumukselta vältyttäisiin mahdollisimman hyvin.
Tämä toiminnallinen opinnäytetyö ja sen tuloksena syntynyt produkti eli pereh-dytyskansion suunniteltiin yhteistyössä Lemin kotihoidon esimiehen, toimipistevastaavan sekä sairaanhoitajien kanssa.
Opinnäytetyössä on käytetty menetelmänä kokemuksellista oppimista ja sen tunnuspiirteitä, jotka ovat kokemus, havainnointi, käsitteellistäminen ja testaa-minen. Opinnäytetyöraportissa käsitellään muun muassa perehdyttämistä ja sen tarkoitusta, kotisairaanhoitoa, potilasturvallisuutta ja työtyytyväisyyttä.
Tästä opinnäytetyöstä voisi tehdä jatkotutkimuksen, jossa tutkittaisiin perehdy-tyskansion käytön vaikutuksia ja hyötyjä työyhteisössä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste