Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Posteri tyypin 2 diabeteksen omahoidon tueksi kehitysvammaisille

Kuivalainen, Suvituuli; Pitkänen, Kati (2026)

 
Avaa tiedosto
Kuivalainen_Pitkanen.pdf (1020.Kt)
Lataukset: 

Avoin saatavuus / Open access / Öppen tillgång
Kuivalainen, Suvituuli
Pitkänen, Kati
2026
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202603244926
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli tuottaa posteri tyypin 2 diabeteksen omahoidon tueksi lievästi kehitysvammaisille. Opinnäytetyön tavoitteena oli lisätä asiakkaan tietoutta ja ymmärrystä sairaudesta ja sen omahoidosta. Posteri tarjoaa hoitajille lisää välineitä tukea asukkaita omahoidossa. Työelämäkumppanina toimi Rinnekodit.

Teoriaosuus sisältää olennaisen tiedon tyypin 2 diabeteksesta, sen hoidosta, omahoidosta ja omahoidon tuesta, elintapojen merkityksestä sekä huomioitavista erityispiirteistä, kun asiakkaana on lievästi kehitysvammainen. Tietoa on kerätty uusimmista saatavilla olevista tutkimuksista sekä kansallisista hoito-ohjeista. Posteri tuotettiin soveltamalla kehittämismuotoista menetelmää sekä palvelumuotoilua, joilla pyritään vastaamaan aitoon työelämässä todettuun kehittämistarpeeseen. Lopullinen tuotos luotiin teoriatiedon sekä käytännön työelämästä kerääntyneen kokemusperäisen tiedon ja lievästi kehitysvammaisten parissa työskentelevältä henkilökunnalta saadun välipalautteen perusteella.

Työelämäkumppanin palautteen mukaan posteria pidettiin toimivana omahoidon tukemisen välineenä. Posterin visuaalisuus koettiin selkeänä ja kohderyhmälle sopivana, kuvitus tuki omahoitoon liittyvien asioiden muistamista sekä mahdollisti sisällön saavutettavuuden myös lukutaidottomille asiakkaille. Lopullinen posteri annettiin yhteistyökumppanin käyttöön asumisyksikköön A3-kokoisina tulostettuina postereina ja lisäksi PDF-tiedostona lisäversioiden tulostamisen mahdollistamiseksi. Jatkokehitysideana voisi olla yhdessä asukkaiden kanssa tuotettu omahoidon opasvihko tai henkilökunnan koulutus aiheesta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste