Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Visuaalisen novellin kehitystyökalut länsimaissa

Romppanen, Janne (2015)

 
Avaa tiedosto
Opinnaytetyo_Janne_Romppanen.pdf (878.3Kt)
Lataukset: 


Romppanen, Janne
Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
2015
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-ShareAlike 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015052710590
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä tutkittiin, mitä visuaaliset novellit ovat ja millaisia visuaalisiin novelleihin erikoistuneita kehitystyökaluja on olemassa länsimaissa. Opinnäytetyön tavoitteena on antaa tietoa, jonka perusteella voi valita sopivan työkalun visuaalisen novellin kehittämiseen.

Sopivan työkalun valinnassa on tutkittu länsimaissa tarjolla olevia työkaluja. Työkalut on luokiteltu aktiivisiin ja ei-aktiivisiin. Työkalujen toimivuutta on tarkasteltu eri kehitystavoilla ja laitealustoilla. Tarkasteltavina olivat tekstieditorilla kehitettävä itsenäinen sovellus (standalone), tekstieditorilla kehitettävä web-sovellus sekä graafisella editorilla kehitettävä itsenäinen sovellus. Jokaisesta kategoriasta on valittu yksi työkalu, jolla on kehitetty sama visuaalisen novellin prototyyppi. Työkaluja on vertailtu toisiinsa prototyypin kehityksestä saatujen kokemusten perusteella.

Tuloksesi saatiin suositeltava työkalu jokaiselle kategorialle. Näitä ovat Ren’Py tekstieditorilla kehitettävässä itsenäisessä sovelluksessa, Belle tai WebStory Engine, tekstieditorilla kehitettävässä web-sovelluksessa ja Novelty graafisella editorilla kehitettävässä itsenäisessä sovelluksessa. IT-ala kehittyy nopeasti ja uusia kehitystyökaluja syntyy, joten kehitystyökalujen tarjonnan tutkiminen ja niiden testaaminen valintaa tehtäessä on tärkeää.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste