Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

2nd screen television katselukokemuksessa

Saari, Nina (2015)

 
Avaa tiedosto
NinaSaariONT.pdf (14.97Mt)
Lataukset: 


Saari, Nina
Laurea-ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015052510094
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön aiheena on suomalaisten kuluttajien toiminta televisiota katsoessa, kun erilaiset laitteet ovat tulleet mukaan katselukokemukseen. Aihe rajattiin koskemaan 20-30 -vuotiaita kuluttajia, jotka television lisäksi omistivat älypuhelimen, tablettitietokoneen tai tietokoneen. Tutkimuksessa tarkastellaan ärsykkeitä, joihin kuluttaja reagoi toiminnalla televisiota katsoessaan. Näiden tarkastelujen myötä saadaan tietoa, jota tulkitsemalla voidaan jo olemassa olevia palveluja parantaa tai luoda täysin uusia ratkaisuja sekä palveluita.

Sosiaalinen televisio sekä 2nd screen ovat toistaiseksi melko tuntemattomia käsitteitä suomalaiselle kuluttajalle. Mediatalot ovat huomanneet kuluttajien aktiivisuuden eri laitteiden sekä niille suunniteltujen palveluiden käyttäjinä. Mobiili internet antaa laajat mahdollisuudet rakentaa palveluita, jotka tukevat myös television katsomista. 2nd screen-applikaatiot pyrkivät aikaansaamaan kokonaisvaltaisemman kokemuksen mediatapahtumista television katsojalle. Tämän kaltaisten palveluiden lisäksi kuluttajat poimivat lukemattomia ärsykkeitä televisiota katsoessaan. Nämä ärsykkeet aikaan saavat erilaisia reaktioita kuten tiedonhakua, tiedonja-kamista tai esimerkiksi keskustelua.

Tutkimusongelma on kuluttajan aktiivisuus 2nd screen-laitteella television katsomiskokemuksessa. Alaongelmana tutkitaan erityisesti television roolia ärsykkeen antajana. Teoriaosuudessa käydään läpi jo olemassa olevaa informaatiota kuluttajista ja siitä, miten tietoa on pystytty keräämään. Tutkimus on kvalitatiivinen ja aineistonhankintamenetelmänä on käytetty teemahaastattelua sekä luotainta. Näillä menetelmillä on päästy tarkastelemaan kuluttajakäyttäytymistä mahdollisimman läheltä, kuluttajien itsensä kertomana. Johtopäätöksissä käydään läpi erilaisia mieltymyksiä toimintatavoissa. Palveluiden tulee olla personoituja, lisäarvoa antavia sekä palkitsevia. Diginatiivin käyttäytymismalleja on yhtä monta kuin television katsojaakin. Haastateltu kohderyhmä edustaa Y-sukupolvea, joka kokee laitteet helpoksi käyttää. Tutkimus osoitti, että televisio antaa paljon ärsykkeitä. Nämä ärsykkeet aiheuttivat pääosin tiedonhakua ja keskustelua. Varsinaiset ohjelmien oheen rakennetut applikaatiot olivat melko tuntemattomia, mutta herättivät kiinnostusta. Osallistumismahdollisuuden tarjonneet televisio-ohjelmat eivät saaneet kohderyhmää aktiiviseksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste