Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Liiketoimintasuunnitelman käyttömahdollisuudet yhteismetsän johtamisessa

Kärki, Ella (2015)

 
Avaa tiedosto
Karki_Ella_2015_09_15.pdf (695.7Kt)
Lataukset: 


Kärki, Ella
Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015091514629
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli laatia perustettavan Pohjois-Karjalan yhteismetsälle suositukset liiketoimintasuunnitelman käytöstä yhteismetsän johtamisessa ja selvittää, kuinka tämä yritystoiminnassa yleisesti käytetty strategisen johtamisen väline soveltuu yhteismetsän johtamisen työkaluksi. Tutkimuksen ensimmäisessä työvaiheessa toteutettiin liittämis- ja ostohaluisille yhteismetsille (n=107) sähköinen kysely, jossa selvitettiin sen hetkistä liiketoimintasuunnitelman käyttöä ja tarpeellisuutta yhteismetsissä. Toisessa vaiheessa haastateltiin viittä edellä mainittuun kyselyyn vastanneen yhteismetsän edustajaa. Puhelinhaastattelussa syvennettiin yhteismetsien tulonmuodostuksen, johtamisen ja tulevaisuuden suunnitelmien yhteyttä ja liiketoimintasuunnitelman hyödyntämistä työvälineenä. Kolmannessa työvaiheessa koottiin suositukset Pohjois-Karjalan yhteismetsälle liiketoimintasuunnitelman käyttöön otosta.

Tutkimuksen perusteella liiketoimintasuunnitelmaa ei käytetä vielä lainkaan yhteismetsien johtamisessa, mutta strategiasuunnitelmia on tehty jo useissa yhteismetsissä ja ne koettiin tärkeäksi työvälineeksi.

Suosittelen yhteismetsän toimintasuunnitelman laajentamista strategiasuunnitelmaksi ja lisättäväksi siihen yhteismetsän mission ja vision kuvauksen, liikeidean kuvauksen, SWOT-analyysin sekä toimintaympäristöanalyysin, kannattavuuslaskelman ja kassavirtalaskelman.

Lisätutkimuksilla olisi selvitettävä, toisiko yhteismetsien strateginen johtaminen lisäarvoa yhteismetsän johdolle ja osakkaille.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste