Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Aivoverenkiertohäiriöisen potilaan tarkkailu ja seuranta : toimintaohjeen toteuttaminen päivystysosaston hoitajille

Mäki, Laura; Kotanen, Rosa; Tirkkonen, Ville (2015)

 
Avaa tiedosto
Kotanen_Rosa.pdf (952.3Kt)
Lataukset: 


Mäki, Laura
Kotanen, Rosa
Tirkkonen, Ville
Lahden ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015111916817
Tiivistelmä
Toiminnallisen opinnäytetyömme aiheena oli aivoverenkiertohäiriöisen potilaan seuranta ja tarkkailu Päijät-Hämeen keskussairaalan päivystysosastolla. Työmme tarkoituksena oli lisätä hoitajien osaamista aivoverenkiertohäiriöisen potilaan hoidossa, seurannassa ja tarkkailussa. Lisäksi tarkoituksena oli tukea hoitotyötä. Toimeksiantajana toimi Päijät-Hämeen sosiaali- ja terveysyhtymän päivystysosasto, joka kuuluu ensihoito- ja päivystyskeskuksen tulosryhmään. Opinnäytetyömme tavoitteena oli tuottaa toimintaohje päivystysosaston hoitohenkilökunnalle.

Opinnäytetyömme teoriaosuudessa käsiteltiin eri aivoverenkiertohäiriöitä, seurantaa ja tarkkailua, sekä aivojen rakennetta. Tuotoksena tehty toimintaohje koottiin tämän tietoperustan pohjalta. Toimintaohjeen laajuuden määrittelimme päivystysosaston hoitajille toteutetun lyhyen kyselyn perusteella. Osastolle tehdyssä kyselyssä kävi ilmi, että toimintaohjeelle oli todellinen tarve. Hoitajat kokivat oman tietotaito-tasonsa heikoksi aivoverenkiertohäiriöisen potilaan hoidossa. Lopullisen tuotoksen hyväksytimme tulosryhmän ylilääkärillä.

Aivoverenkiertohäiriön (AVH) kaksi pääryhmää ovat aivoinfarktit ja aivoverenvuodot. Aivoverenkiertohäiriöitä ovat myös ohimenevät aivoverisuonitapahtumat (TIA). AVH on kolmanneksi yleisin kuolinsyy Suomessa.

Tuotokseen kokosimme lyhyesti tietoa siitä, mitä asioita aivoverenkiertohäiriöpotilaasta tulee seurata ja miksi. Toimintaohjeen mukaan seurattavia asioita ovat verenpaine, verensokeri, happisaturaatio, nestetasapaino, eritys ja neurologiset oireet, sekä niiden muutokset. Ohje sisältää myös lyhyesti kuvattuna, kuinka tulee toimia poikkeavien arvojen ja mahdollisten muutoksien kohdalla.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste