Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Histologian laboratorion uusien tilojen suunnittelu Lean-johtamisen avulla

Siikaluoma, Mia (2015)

 
Avaa tiedosto
Siikaluoma_Mia.pdf (7.240Mt)
Lataukset: 


Siikaluoma, Mia
Tampereen ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015112918367
Tiivistelmä
Ikääntyvä yhteiskunta sekä taloudellisten resurssien ja ammattitaitoisen henkilöstön saatavuuden pienentyminen asettavat haasteita tulevaisuuden terveydenhuoltoon. Lääketieteen kehityksen myötä muotoutuvat uudet hoitoprosessit ja tekniikat edellyttävät nykyisten toimintamallien muuttamista. Keski-Suomeen parhaillaan rakennettava uusi sairaala mahdollistaa tulevaisuuden muutokset. Uusi sairaala -hankkeen lähtökohtana on suunnitella sairaala, jonka palvelut toimivat kokonaisvaltaisesti ja tehokkaasti potilaiden parhaaksi. Opinnäytetyön tarkoituksena oli kartoittaa Keski-Suomen keskussairaalan Patologian yksikön histologian laboratorion toimintaympäristön toimivuuden nykytilaa ja selvittää, miten sitä voitaisiin Lean-johtamisen avulla kehittää. Opinnäytetyön tavoitteena oli edesauttaa yksikön uuden sairaalan suunnittelutyöryhmää uusien histologian laboratoriotilojen suunnittelemiseksi mahdollisimman laadukkaiksi ja toimiviksi. Lean-johtamisen avulla tavoitellaan Patologian yksikköön myös jatkuvaa toiminnan kehittämisen ilmapiiriä.

Opinnäytetyö toteutettiin laadullisena tutkimuksena, toimintatutkimuksellista lähestymistapaa käyttäen. Aineistonkeruu- ja kehittämismenetelminä käytettiin teemahaastattelua, koko Patologian yksikön henkilökunnalle suunnattua ulkopuolisen luennoitsijan kanssa toteutettua Lean-koulutusta ja learning cafe –menetelmää.

Opinnäytetyön tulokset analysoitiin aineistolähtöisen sisällön analyysimenetelmän avulla. Tulokset laboratorioympäristön nykytilanteesta jakaantuivat sen toimivuuden yhteydestä potilaaseen, työntekijään ja työntekoon. Myös esimiehen yhteys työntekijään nousi esille. Lean-koulutuksen yhteydessä histologian laboratorion työntekijät oppivat tunnistamaan nykyisessä työssään esiintyvää, asiakkaalle lisäarvoa tuottamatonta hukkaa. Lean-johtamisen avulla kehitettäviksi toimenpiteiksi nousivat esiin näytteen kulkulinjan ja kiertoajan sujuvoittaminen, työtehtävien selkiyttäminen, näytelogistiikan parantaminen, laitehankintojen turvaaminen ja työntekijöiden kuormituksen vähentäminen.

Johtopäätöksenä voidaan todeta, että histologian laboratorion toimivuuden nykytilanne on osittain laadukasta työskentelyä tukeva. Osalle käytössä olevista toimintaprosesseista nykyinen laboratorioympäristö koetaan vanhentuneeksi aiheuttaen Leanin mukaista hukkaa, kuten esimerkiksi turhia välimatkoja sekä työpisteiden sisällä että niiden välillä. Myös työturvallisuuden ja ergonomian näkökulmasta nykyinen histologian laboratorioympäristö koetaan puutteelliseksi. Uusien histologian laboratoriotilojen suunnittelun tulisi johtajuuden osalta edetä läsnäolevasti työntekijöitä kuunnellen ja laboratoriotyön resurssitarpeet ymmärtäen. Lean ei ole työkalu, vaan oivalluksen vaatima johtamisfilosofia.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste