Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Työn fyysinen kuormitus hoitoisuusluokitustulosten mukaan : virka-aikaiset natiiviröntgenkuvaukset

Haapa-Aho, Johanna (2015)

Avaa tiedosto
Haapa-aho_Johanna.pdf (1.286Mt)
Lataukset: 


Haapa-Aho, Johanna
Tampereen ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015121020190
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli tutkia, arvioida ja vertailla potilaista aiheutuvaa työn fyysistä kuormitusta hoitoisuusluokitusten mukaan virka-aikaisten natiiviröntgenkuva-usten osalta Seinäjoen keskussairaalan radiologian yksikön kahdella eri osastolla, K - ja Y -röntgenosastolla. Opinnäytetyön tavoitteena oli tuottaa esimiehille lisäinformaatiota henkilökuntamitoitusten sekä ajanvarauspohjien suunnitteluun.

Opinnäytetyö toteutettiin kvantitatiivisella menetelmällä ja aineisto kerättiin valmiista RIS –tilastointijärjestelmästä sekä toteutuneista työvuorolistoista. Tutkimukseen ar-vottiin ositetulla otannalla vuodelta 2014 neljä viikkoa, joilta kerättiin 3056 :n virka-aikaisen natiiviröntgenkuvauksen tilastotiedot (N=3056). Aineisto analysoitiin SPSS –tilastointiohjelmalla ja grafiikka luotiin Excel –taulukkolaskentaohjelmalla.

Virka-aikaisista natiiviröntgenkuvauksista (N=3056) 44 % suoritettiin K –röntgenosastolla ja 56 % Y –röntgenosastolla. Ajanvaraustutkimukset jakautuivat tasai-sesti molemmille osastoille, mutta päivystystutkimuksissa oli selvä ero. Virka-aikana suoritetuista päivystyksellisistä natiiviröntgenkuvauksista (n=896) 70 % suoritettiin Y –röntgenosastolla. Analysoitaessa toteutuneita henkilökuntamääriä, tutkimusmääriä ja hoitoisuusluokituksia voitiin todeta, että Y –röntgenosaston natiiviröntgenkuvauspiste on fyysisesti kuormittavampi työpiste kuin K –röntgenosaston. Y –röntgenosastolla hoitajat suorittivat keskimäärin yhdeksän kuvausta enemmän päivässä kuin K –röntgenosastolla. Tutkimuksen tutkimustyypillä (ajanvaraus/päivystys) todettiin olevan tilastollisesti erittäin merkitsevä (p=0,000) asema potilaasta aiheutuvaan työn fyysiseen kuormitukseen. Päivystyspotilaat olivat yleistilaltaan ja liikuntakyvyltään huonompia sekä tarvitsivat useammin hoitajan apua kuin ajanvarauspotilaat.

Röntgenhoitajien työn kuormittavuutta tulisi tutkia laajemmin, koska aihetta sivuavia tutkimuksia on vain hyvin vähän saatavilla. Tämän opinnäytetyön pohjalta esimiehet saavat käyttöönsä hoitoisuusluokitusten tulokset pohtiessaan henkilöstömitoitusten ja potilaiden jakautumista K – ja Y -röntgenosastoiden välillä. Hoitoisuusluokitusten ar-vokasta tietoa tilastoista tulisi pystyä hyödyntämään myös jatkossa. Tämä vaatisi tieto-koneohjelman kehittämisen, koska tällä hetkellä hoitoisuusluokitusten tulokset saadaan tilastoista ulos ainoastaan manuaalisesti. Myös henkilöstömitoituksia tulisi tutkia laajemmin, koska röntgentoiminnan puolelle ei ole olemassa valtakunnallisia henkilöstö-mitoitussuosituksia.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste