Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Myymäläkalusteen tuotekehitys

Mehto, Elsa (2015)

Avaa tiedosto
Mehto_Elsa.pdf (2.863Mt)
Lataukset: 


Mehto, Elsa
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015121621000
Tiivistelmä
Pikval Oy on suomalainen myymäläkalusteiden suunnittelija ja valmistaja Jyväskylän Vaaja-koskella, Keski-Suomessa. Digitalisoitumista ja myymälän kiinnittämistä osaksi verkkokaup-paa on pidetty mahdollisena vaihtoehtona edistää kaupan toimintaa ja asiakaspalvelua suoraan myymälässä. Tähän markkinarakoon Pikval Oy on tarttunut tarjoamillaan Digital Signage -myymäläkalusteilla. Digital Signage -tuotteet ovat mainostamiseen ja asiakkaan informoimiseen soveltuvia näyttöjä, jotka on suunniteltu osaksi myymäläympäristöä. Nii-den avulla kauppiaat voivat saada arvokasta tietoa asiakkaistaan ja tarjota heille kohden-netumpaa ja reaaliaikaisempaa tietoa.

Tehtävänä oli suunnitella mahdollisimman käyttäjäystävällinen Digital Signage -myymälä-kaluste, joka koostui sisällä olevasta näytöstä, erikoispeililasista, ohjelmistokomponen-teista sekä suunnittelua vaativista ohutlevyosista. Suunnittelussa on huomioitu kaikki pei-lin mahdolliset käyttäjät aina valmistusvaiheen hitsaajasta myymälän siivoojaan. Lisäksi tuotteelta toivottiin modulaarisuutta ja sitä, että sitä voisi markkinoida lauseella ”Plug and Play”. Tuotteen suunnittelussa tuli ottaa huomioon ohutlevytuotteiden suunnitteluperiaat-teet, käytössä olevat materiaalit sekä tehtaan kalusto.

Tuote suunniteltiin SolidWorks-mallinnusohjelmalla. Lähtötilanteena pidettiin tuotteen en-simmäistä prototyyppiä, joka valmistui kesällä 2015. Toiseen prototyyppiin suunniteltiin rakenteen painavuuden ja huollon helpottamisen takia saranat, joiden avulla peiliä pys-tyssä pitävä eturunko saatiin avattua ohjelmistokomponenttien ja näytön kiinnittävän ta-karungon tieltä. Valmistuksen jälkeen tuote kiinnitettäisiin seinään irti maasta takarungon keyhole-reikien avulla.

Käytettävyyden arvioimiseen käytettiin heuristista arviointimenetelmää, joka jaettiin kah-teen osaan: valmistus- ja käyttövaiheeseen. Valmistusvaihetta saataisiin yksinkertaisilla muutoksilla helpommaksi, mikä vähentäisi merkittävästi asennusvirheiden mahdollisuutta. Valmiin tuotteen käytettävyydessä suurin virhe oli käyttöohjeiden puuttuminen loppuasi-akkaalta. Modulaarisuutta ei pystytty toisessa prototyypissä toteuttamaan näytön mitto-jen ollessa niin keskeisessä osassa tuotteen mitoituksen suunnittelussa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste