Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Vanhempien mielipiteet ratsastusterapian vaikutuksista kehitysvammaisten lasten motoristen taitojen kehittymiseen

Järvinen, Katja (2016)

 
Avaa tiedosto
jarvinen_katja.pdf (772.6Kt)
Lataukset: 


Järvinen, Katja
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201602252615
Tiivistelmä
Vanhempien mielipiteet ratsastusterapian vaikutuksista kehitysvammaisten lasten motoristen taitojen kehittymiseen



Asiasanat: Ratsastusterapia, kehitysvammaisuus, lapset, motoriset taidot

Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää vanhempien mielipiteitä ratsastusterapian vaikutuksista kouluikäisen kehitysvammaisen lapsen motoristen taitojen kehittymisessä. Opinnäytetyön tavoitteena oli tuottaa tutkittua tietoa, josta saattaisi olla hyötyä kehitysvammaisten lasten vanhemmille ja kehitysvammaisten lasten kanssa työskenteleville.

Tutkimus toteutettiin kvalitatiivista tutkimusmenetelmää käyttäen ja aineisto kerättiin henkilökohtaisella teemahaastattelulla joulukuussa 2015 sekä tammikuussa 2016. Kohderyhmänä olivat ratsastusterapiassa käyvien viiden lapsen vanhemmat, kolme äitiä ja kaksi isää.

Tutkimustulosten mukaan suurin edistys lasten motoristen taitojen kehittymisessä näkyi lapsen liikkumisessa, tasapainossa ja ryhdissä. Aikaisemmin usein kaatunut lapsi pysyi paremmin pystyssä epätasaisellakin maastolla kuin ennen ratsastusterapia käyntejä. Lasten kehonhallinnan koettiin parantuneen ratsastusterapian myötä. Jokainen lapsi oli oppinut juoksemaan. Ja muutama oli oppinut ajamaan polkupyörällä. Jokaisella lapsella oli hankaluuksia hienomotoriikassa, jota vaikeutti käsien vapina, mikä edelleen vaikutti pukeutumiseen ja syömiseen ja piirtämiseen. Kahden vanhemman mukaan lapsen kärsivällisyys oli lisääntynyt ratsastusterapian aikana. Kärsivällisyyden lisääntyminen helpotti koulukäyntiä ja kotiarkea. Vanhemmat kertoivat pitävänsä ratsastusterapiaa kokonaisvaltaisena kuntoutusmuotona, joka kehittää lapsen motorista toimintaa.

Jatkotutkimusehdotuksena voitaisiin selvittää erimerkiksi ratsastusterapeutin mielipide lasten motoristen taitojen kehittymisestä. Tutkimus voitaisiin toteuttaa haastattelemalla tutkimuksen tilaajaa. Toisena jatkotutkimusehdotuksena voitaisiin selvittää lasten sosi-aalista ja/tai psyykkistä kehittymistä ratsastusterapian aikana. Olisi myös mielenkiin-toista selvittää, miten tähän tutkimukseen osallistuneiden vanhempien lapset ovat kehit-tyneet vuoden tai kahden päästä. Myös lasten oma mielipide heidän motoristen taitojen kehittymisestä olisi mielenkiintoista selvittää.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste