Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Asiakkaan itsemääräämisoikeuden toteutuminen Tampereen A-Kilta ry:n asumispalvelussa

Ruokonen, Arja (2016)

 
Avaa tiedosto
RuokonenArja.pdf (519.2Kt)
Lataukset: 


Ruokonen, Arja
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201603273573
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, miten asukkaan itsemääräämisoikeus ja osallisuus ja osallistuminen toteutuvat tukiasumisyksikössä ja miten se näkyy asuk-kaiden ja henkilökunnan kokemana yksikössä? Haastattelutulosten perusteella oli tarkoituksena selvittää myös sitä, miten ja millä keinoin asukkaiden toiveita ja osalli-suutta yksikössä tuetaan?

Monet sosiaali- ja terveyspoliittiset linjaukset ja strategiat painottavat asiakaslähtöi-syyttä, osallisuutta ja osallistumista keinoina syrjäytymisen ehkäisyssä. Tampereen kaupungin mielenterveys- ja päihdesuunnitelmassa vuosille 2014 – 2017 yhtenä pai-nopistealueena painotetaan asiakaslähtöisyyttä, asiakkaan osallisuutta ja asiakkaan osallistumista palvelujen suunnittelussa, toteutuksessa, kehittämisessä ja arvioinnissa.

Tavoitteena oli laatia opinnäytetyöni ja taustamateriaalin pohjalta asiakkaan itsemää-räämisoikeutta edistävä suunnitelma Tampereen A-Kilta ry:n asumispalvelussa. Laa-timani suunnitelman tavoitteena on edistää asumisyksiköissä työskentelyn asiakas-lähtöisyyttä, lisätä asiakkaan itsemääräämisoikeutta, sekä osallisuutta ja siten vähen-tää rajoitustoimenpiteiden käyttöä ottamalla asukas aidosti mukaan suunnitteluun, toteutukseen, arviointiin ja yksikön ja palvelujen kehittämiseen.

Tutkimusaineiston keräämisessä käytin kvalitatiivista eli laadullista lähestymistapaa. Tukiasumisyksikön asukkaita ja henkilökuntaa haastateltiin teemahaastattelumene-telmällä. Haastatteluun osallistui viisi asukasta ja viisi henkilökuntaan kuuluvaa. Aineisto analysoitiin sisällönanalyysilla.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste