Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Metsän UAV-ilmakuvaus - Toteutus ja pintamallien laatiminen

Laaksonen, Lauri; Kallioinen, Ville (2016)

 
Avaa tiedosto
Metsan UAV-ilmakuvaus - Toteutus ja pintamallien laatiminen.pdf (3.854Mt)
Lataukset: 


Laaksonen, Lauri
Kallioinen, Ville
Hämeen ammattikorkeakoulu
2016
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201604184499
Tiivistelmä
Tutkimuksessa selvitettiin UAV-laitteiston soveltuvuutta metsän mittaukseen ja mahdollisuutta saada puustotunnuksia tuotetusta ilmakuva-aineistosta. Tarkoituksena oli myös arvioida menetelmien ja laitteiston käytännöllisyyttä ja toimivuutta metsätaloudellisessa ympäristössä. Työ tehtiin yhteistyössä Hämeen ammattikorkeakoulun ja Coetus-osuuskunnan kanssa.

Tutkimus koostui kolmesta eri vaiheesta. Ensimmäisessä vaiheessa perehdyttiin kaukokartoituksen teoriaan, aineistojen käsittelyssä tarvittaviin ohjelmistoihin ja UAV-laitteistojen käyttöön sekä ilmailumääräyksiin. Toinen vaihe oli aineiston kerääminen, joka toteutettiin ilmakuvaamalla Videodrone Finland Oy:n X4L-quadkopterilla Evon opetusmetsän alueella sijaitsevassa Tuohimetsässä. Tutkimusalue oli kooltaan noin kymmenen hehtaaria ja kuvaus suoritettiin 28.12.2015. Tutkimuksen kolmannessa vaiheessa kerätystä aineistosta pyrittiin selvittämään metsikön puustotunnuksia erilaisten ohjelmistojen avulla.

Aineiston käsittelyssä käytettiin pääasiassa Agisoft Photoscan -ohjelmaa, jolla luotiin ilmakuvista 3D-malleja. Vertailuaineistona käytettiin Luonnonvarakeskukselta saatua UAV-ilmakuva-aineistoa Evon opetusmetsästä.

UAV:llä kerätty aineisto oli puutteellista haastavien ympäristötekijöiden ja osittain vääränlaisen kuvaustavan takia. Tämä aiheutti ongelmia puuston mallintamisessa. Kerätyn aineiston ja vertailuaineiston perusteella voidaan todeta, että oikein tuotetusta UAV-aineistosta kyetään tuottamaan kasvillisuuden pintamalli ja tulkitsemaan puiden pituuksia sekä metsikön toimenpidetarvetta. Laitteistojen käyttöönottokynnys on suhteellisen matala, mutta kelvollisen aineiston tuottaminen ja jälkikäsittely vaatii enemmän perehtymistä. Aineiston laatu osoittautui suurimmaksi esteeksi tutkimuksen aikana.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste