Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Huonokuuloisen asiakkaan huomioiminen hoitotyössä : Asiakkaan näkokulma

Porkola, Anne (2016)

 
Avaa tiedosto
Porkola_Anne.pdf (817.3Kt)
Lataukset: 


Porkola, Anne
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201604184480
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, miten huonokuuloisuus otetaan huomioon hoitotyössä. Tavoitteena oli antaa työntekijöille käsitys siitä, miten he voisivat parantaa työskentelyään huonokuuloisten parissa.

Opinnäytetyö tehtiin kvantitatiivisena eli määrällisenä tutkimuksena. Tutkimusaineisto kerättiin marraskuun 2015 aikana kyselylomakkeella, joka laadittiin tätä tutkimusta varten. Kohderyhmänä oli Rauman Kuulo ry:n jäsenet, joilla suurimmalla osalla on ongelmia kuulon kanssa (N=30). Kyselylomakkeita jaettiin Rauman Kuulo ry:n tilaisuuksissa sekä postitettiin Rauman Kuulo ry:n jäsenille. Vastausprosentti oli 88% (n=26). Tulokset analysoitiin tilastollisesti ja niitä havainnollistettiin kuvioilla.

Tuloksista nousi esille katsekontaktin tärkeys, puheen selkeys ja rauhallisuus sekä taustamelun poistaminen. Myös apuvälineiden, kuten kuulokojeiden, käytön osaaminen koettiin puutteelliseksi hoitotyössä. Suurin osa huonokuuloisista oli kuitenkin tyytyväisiä terveydenhuollon palveluihin ja kokivat selviytyvänsä niistä itsenäisesti.

Kehittämisehdotuksena on, että hoitohenkilökunnalle tehtäisiin apuvälineiden käyttöopas, joka kattaisi myös huonokuuloisten huomioimisen. Mielenkiintoisia jatkotutkimusaiheita voisi olla huonokuuloisten huomioimiskyselyn tekemisen hoitohenkilökunnalle, sekä eri hoitotyön palveluille tehdyt kyselytutkimukset.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste