Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

IKÄÄNTYNEEN KOKEMUKSET VUOROVAIKUTUKSESTA HOITAJIEN KANSSA

Ketola, Päivi (2016)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Oppari 17032016.pdf (714.9Kt)
Lataukset: 


Ketola, Päivi
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201604184529
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvata tehostetussa palvelutalossa asuvien ikääntyneiden kokemuksia sosiaalisesta vuorovaikutusta hoitajien kanssa. Tavoitteena oli saada hoitajat kiinnittämään huomiota sosiaalisen vuorovaikutuksen merkitykseen hoitotyössä sekä parantamaan vuorovaikutustaitojaan.

Opinnäytetyö oli luonteeltaan laadullinen tutkimus. Tutkimusaineisto koostui kahden Lounais-Suomen tehostetun palvelutalon kahdentoista asukkaan teemahaastatteluista. Haastateltavat olivat iältään 66-92 -vuotiaita, joista seitsemän oli naisia ja viisi miehiä. Haastattelut suoritettiin syksyllä 2015. Tutkimusaineisto analysoitiin induktiivista sisällönanalyysia käyttäen.

Tulosten mukaan hoitajien kanssa tapahtuva vuorovaikutus oli mukavaa yhdessä oloa ja jutustelua, johon hoitajilla ei yleensä ollut aikaa. Vuorovaikutustilanteita syntyi hoi-totoimenpiteiden yhteydessä ja yhteisissä julkisissa tiloissa. Asukkaat arvostivat hoitajan ominaisuudessa empaattisuutta, luottamusta ja tasa-arvoisuutta. Pitkäaikaista hoitosuhdetta arvostettiin, jolloin kanssakäyminen hoitajan kanssa pääsi muodostumaan. Haastatellut kokivat yhteisön heterogeeniseksi ja olivat vain pinnallisissa vuorovaikutussuhteissa toisiin palvelutalon asukkaisiin. Omahoitajuus ei ikääntyneiden mielestä toteutunut.

Tulokset antoivat tietoa tehostetussa palvelutalossa olevien asukkaiden vuorovaikutuksesta hoitajien ja muiden asukkaiden kanssa. Asukkaat kokivat, että hoitajien ajan puutteen takia he eivät olleet riittävästi vuorovaikutuksissa hoitajiin. Hoitajien tulisi vahvistaa ikääntyneiden vuorovaikutussuhteita, koska ne antavat sisältöä ja merkitys-tä ikääntyneiden elämälle. Hoitajilla tulisi olla tarpeeksi tietoa vanhustenhoidosta, jotta he voisivat työskennellä ja kohdata ikääntynyt niin, että hän kokisi olevansa arvokas ja ainutlaatuinen ihminen.

Jatkotutkimushaasteena olisi mielenkiintoista kartoittaa havainnoimalla vaikeasti muistisairaan vuorovaikutusta hoitajien ja asukkaiden kanssa. Jatkotutkimusehdotuksena palvelutaloihin voitaisiin tehdä myös projektiluontoinen opinnäytetyö, jossa kehitettäisiin toimivaa omahoitajajärjestelmää ja virkistystoimintaa ikääntyneille.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste