Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Esikouluikäisten liikunta Mikkelin kaupungissa

Saalasti, Jesse (2016)

 
Avaa tiedosto
saalasti_jesse.pdf (840.6Kt)
Lataukset: 


Saalasti, Jesse
Mikkelin ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201604285351
Tiivistelmä
Esikouluikäinen lapsi liikkuu luonnostaan omasta halusta, jos siihen annetaan riittävän hyvät mahdollisuudet niin vapaa-ajalla kuin päivähoidossakin. Esikouluiässä omaksuttu ja opittu liikunnallinen elämäntapa kantaa koko elämänkaaren ajan.

Opinnäytetyön teoria koostuu liikunnan myönteisistä vaikutuksista, suositelluista liikuntamääristä, leikin merkityksestä, liikuntaan motivoinnin tärkeydestä sekä aiemmista tutkimuksista, jotka liittyvät lasten liikuntaan.

Opinnäytetyöni tarkoituksena oli tutkia mikkeliläisten esikouluikäisten lasten liikuntamääriä. Lisäksi tarkoituksena oli selvittää, millä tavoilla lapset liikkuvat päivähoidossa ja vapaa-ajalla. Lisäksi tarkoituksena oli selvittää, kuinka perheen asuinpaikka ja -muoto vaikuttavat lapsen liikuntaan määrällisesti ja laadullisesti.

Aineisto kerättiin sähköisellä kyselylomakkeella, joka suunnattiin kaikille Mikkelin alueen päiväkodeille, joissa on esikouluryhmiä. Kysely kohdennettiin päiväkodin asiakasperheille. Kyselyn tarkoituksena oli todistaa mikkeliläisten esikouluikäisten lasten liikunnan nykytilannetta. Saadut tulokset annetaan Etelä-Savon Liikunta ry:n ja Mikkelin kaupungin sivistystoimen käyttöön.

Kyselystä saadut tulokset tukivat aiempia tutkimuksia lasten liikunnasta. Erityistä esikouluikäisten liikunnassa on se, että liikuntamäärien vaihtelevuus on suuri. Osa lapsista liikkuu erittäin paljon, mutta monet lapset myös liikkuvat liian vähän terveyden ja hyvinvoinnin kannalta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste