Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

"Musta tulee se pieni aikuinen" : ensitieto-opas lyhytkasvuisuudesta perhehoitotyön näkökulmasta

Lynch, Minna; Tuokkola, Mirka (2016)

 
Avaa tiedosto
Lynch_Minna_Tuokkola_Mirka.pdf (840.9Kt)
Lataukset: 


Lynch, Minna
Tuokkola, Mirka
Tampereen ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201604285394
Tiivistelmä
Tuotokseen painottuvan opinnäytetyön tarkoituksena oli tehdä ensitieto-opas lyhytkasvuisten läheisille perhehoitotyön näkökulmasta. Tehtävänä oli selittää mitä tarkoitetaan lyhytkasvuisuudella, laadukkaalla perhehoitotyöllä ja ensitiedolla sekä mitkä ovat laadukkaan oppaan kriteerit. Käsitteet avattiin työn teoriaosuudessa. Opinnäytetyön tavoitteena oli löytää ensitiedon keinoja, joilla voidaan auttaa perheitä, joille on syntymässä tai syntynyt lyhytkasvuinen lapsi tai joidenka diagnoosi on vielä varmistumatta. Tavoitteena oli lisäksi jakaa tietoa lyhytkasvuisuudesta terveydenhuollon ammattihenkilöstölle työnsä tueksi.

Ensitieto-oppaan sisältö rakennettiin opinnäytetyön teoriaosuuden sekä viiden lyhytkasvuisen lapsen äidin haastattelujen pohjalta. Haastateltavilla oli pääsääntöisesti negatiivisia kokemuksia ensitiedon saamisesta. Kaikki haastateltavat painottivat sitä, kuinka merkityksellistä oikeaan aikaan ja oikeassa paikassa annettu ensitieto voi olla.

Johtopäätöksinä todettiin lääkäreiden ja muun terveydenhuollon ammattihenkilöstön tiedoissa olevan puutteita koskien lyhytkasvuisuutta ja tiedon hankkiminen jäi usein perheille itselle. Useiden eri diagnoosien asettaminen ennen lopullista diagnoosia oli myös raskasta ja aiheutti epätietoisuutta perheissä.

Opinnäytetyössä kehittämisehdotuksiksi nousi terveydenhuollon ammattihenkilöstön lisäkoulutus koskien ensitiedon antamista esimerkiksi vertaistukitoiminnan avulla. Toisena kehittämisehdotuksena nähtiin asiantuntijuuden lisääminen lyhytkasvuisuudesta yleensä ja siihen liittyvistä yleisimmistä diagnooseista. Opinnäytetyön tuotoksena tehdyn ensitieto-oppaan hyödyllisyyttä perheiden näkökulmasta voisi lisäksi jatkotutkia.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste