Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Modulaarisen tuoterakenteen suunnittelu

Kontinen, Tuomo (2016)

 
Avaa tiedosto
Kontinen_Tuomo.pdf (3.728Mt)
Lataukset: 


Kontinen, Tuomo
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201605096770
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli luoda rakennemalli, jonka avulla olemassa olevan tuotteen muutos- ja tuotannonhallinta selkeytyisi. Työ tehtiin Moventas Gears Oy:n toimeksiantona.

Työn avulla pyrittiin virtaviivaistamaan tuotehallintaa järjestämällä tuotteen rakennemalli modulaariseksi, jolloin varianttien perusrakenteen hallinta automatisoituisi ja saataisiin määritettyä selkeä tavoitekonstruktio tuoterakenteelle. Samalla pyrittiin selvittämään muut modulaarisen rakenteen tarjoamat mahdollisuudet, sekä arvioimaan muutosprosessin tuomia haasteita.

Työ on tehty kehitystyönä Moventaksen tiloissa. Työn keskeiset vaiheet olivat asiakastarpeiden tunnistus, järjestelmien ja tuotantoprosessin tarpeiden tunnistus, spesifikaatioiden luominen tarpeista, mahdollisten moduulien määrittäminen, rakennemallin luominen ja arviointi. Rakennemallin lisäksi yrityksen sisäiseen käyttöön tuli luoda ohje, jota noudattamalla vastaavan kaltainen rakenne on luotavissa.

Prosessin aikana syntyi vaatimukset täyttävä rakenne, jota noudattamalla tuotevariantit ovat helpommin hallittavissa yrityksen järjestelmissä. Eri tuotantovaiheiden vaatimukset rakennemallille saatiin määritettyä ja raportoitua selkeästi sekä löydettiin keinot rakenteen vaivattomaan luomiseen suunnittelujärjestelmissä. Rakennemallia vastaavan prototyyppikonstruktion käyttöönotto on aloitettu toimeksiantajalla. Kun rakennemallin luominen on ohjeistettu ja määritetty selkeästi, voidaan vastaavia konstruktioita luoda jatkossa ongelmitta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste