Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Työpaikkaohjaajien kuvaamat sisäiset jännitteet kuntouttavassa työtoiminnassa

Virta, Aino (2016)

 
Avaa tiedosto
Virta_Aino.pdf (617.8Kt)
Lataukset: 


Virta, Aino
Seinäjoen ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201605117241
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni tarkoitus on selvittää työpaikkaohjaajien kokemuksia kuntouttavaan työtoimintaan osallistuvien työttömien ohjaamisesta. Lisäksi halusin selvittää, mitä kehittämisehdotuksia työpaikkaohjaajilla on kuntouttavan työtoiminnan järjestämiseen liittyen. Mediasta saadun tiedon perusteella näytti siltä, että vanhustyössä on paljon sopivia avustavia tehtäviä työttömille, mutta toisaalta taas korostettiin vanhustyön vaativuutta ja ammattitutkinnon suorittaneen henkilöstön osaamista. Tähän liittyen halusin selvittää, mitä mieltä työpaikkaohjaajat ovat kuntouttavan työtoiminnan sopivuudesta vanhustyön tehtäviin.
Tutkimusaineistooni kuuluu kaksi ryhmähaastattelua ja yksi yksilöhaastattelu Opinnäytetyöni tutkimuskysymys on, mitä ristiriitoja tai vastakohtia kuntouttavaan työtoimintaan liittyy ja keiden välillä nämä jännitteet vallitsevat. Analyysimenetelmänä käytän aineistolähtöistä sisällönanalyysiä. Lisäksi käytän ristiriidan käsitteellistämisessä Yrjö Engeströmin ekspansiivisen oppimisen mallia.

Tutkimuksessani löysin neljä eri ristiriitaa eli sisäistä jännitettä. Käsittelin näitä jännitteitä ekspansiivisen oppimisen kaksoissidos-käsitteen avulla havainnollistaakseni keiden välillä jännitteet vallitsevat. Sisäiset jännitteet vallitsevat pääasiassa työpaikkaohjaajien ja kuntouttavaan työtoimintaan osallistuvien välillä. Kehittämisehdotuksista selvisi, että työpaikkaohjaajat pyrkivät lieventämään kehittämisehdotuksillaan sisäisiä jännitteitä. Työpaikkaohjaajien mielestä kuntouttava työtoiminta sopi hyvin vanhustyöhön. Tärkeää on, että koko työyhteisön työtehtävät on hyvin suunniteltu ja tehtävänkuvat sovittu.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste