Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Liiketoimintasuunnitelma : Kortti- ja Lautapeliliike La Familia

Grönlund, Niko (2016)

 
Avaa tiedosto
Gronlund_Niko.pdf (320.7Kt)
Lataukset: 


Grönlund, Niko
Tampereen ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016052610105
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyö on jaettu kahteen merkittävään osioon. Ensimmäisessä osassa tarkastellaan liiketoimintasuunnitelmaa teoreettisesta näkökulmasta. Ensin määritellään liiketoimintasuunnitelma, jonka jälkeen annetaan runko hyvän suunnitelman kirjoittamiselle. Lisäksi tuodaan kuitenkin esille se kuinka liiketoimintasuunnitelma ei saa olla kahlitseva tekijä ja kuinka välillä pitää vain nousta ylös tekemään asioita.

Toisessa osiossa kirjoitetaan Tampereelle mahdollisesti perustettavan turnauksiin erikoistuvan kortti- ja lautapelien erikoisliikkeen liiketoimintasuunnitelma. Suunnitelman on tarkoitus vastata kysymykseen kannattaako tällaisen yrityksen perustaminen. Opinnäytetyön kirjoittamisen motivaatio lähti halusta yhdistää työllistyminen, kirjoittajan harrastus ja halu kehittää suomalaista kortti- ja lautapelikulttuuria.

Opinnäytetyön teoreettisessa osuudessa liiketoimintasuunnitelman määritelmä ja runko on kasattu yhdistelemällä erilaisia kirja- ja Internet-lähteitä mahdollisimman selkeän ja kattavan rungon luomiseksi. On pyritty välttämään liian pikkutarkan suunnitelmapohjan tekemistä, koska tällöin suunnitelma muuttuu helposti ajatuksia kahlitsevaksi hirviöksi. Varsinaisessa liiketoimintasuunnitelmassa on käytetty apuna alan liikkeiden sekä alan yleisiä talouslukuja, kirjoittajan omia kokemuksia ja ajatuksia sekä ensimmäisessä osassa käytettyjen kirjojen herättämiä pohdintoja.

Viivan alle opinnäytetyöstä jäi vielä raakile yritys, joka ei näillä laskelmilla olisi kannattava. Kehitettävää jäi erityisesti tavarantoimittajien ja näiltä saatavien tuotteiden hinnan sekä myyntimäärien suhteen. Jos näihin osiin saataisiin tarkempia tietoja, voitaisiin yrityksen suhteen olla positiivisempiakin. Mielenkiintoisena mahdollisuutena kirjoittaja näkee yritystoiminnan aloittamisen pienimuotoisempana ja tätä ideaa saatetaankin lähteä viemään eteenpäin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste