Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Luomukananmunan tuotannon aloittaminen Suomessa

Oksanen, Juuso (2016)

 
Avaa tiedosto
Luomukanananmunan tuotannon aloittaminen Suomessa.pdf (6.032Mt)
Lataukset: 


Oksanen, Juuso
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2016
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016060311742
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheena oli luomukananmunan tuotannon aloittaminen Suomessa. Työn tarkoituksena oli luoda kattava tietopaketti siitä, mitä luomukanalan perustamiseen Suomessa vaaditaan. Tämä käsitti luomukanaloiden vaatimukset, kanojen tarpeet sekä lainsäädännön vaatimat määräykset.
Opinnäytetyön tarkoitus oli koota luomukanalan perustamiseen tarvittava tieto oppaaksi puhtaasti käytännönläheisemmällä lähestymistavalla pohjautuen noin 15 vuoden kokemukseen luomukanojen parissa. Näin saataisiin kattavampi käsitys siitä, miten kanalat toimivat, ja mitä kannattaisi ottaa huomioon jo suunnitteluvaiheessa.
Työn tuloksena syntyi kattava opas, joka antaa kaiken tarpeellisen tiedon luomukananmunan tuotannon aloittamisesta Suomessa. Opas sisältää perustiedot luomukanalan perustamisesta Suomessa, sekä miten kanalat ylipäätänsä toimivat, ja mitä vaativat toimiakseen. Lisäksi opas antaa käsityksen siitä, mitä kanalan perustamiseen vaaditaan ja minkälaisia ongelmia voi tulla jo suunnittelu- ja toteutusvirheistä.
Opas on hyödyllinen luomukanalan perustamista suunnitteleville uusille yrittäjille, joilla ei ole minkäänlaista aiempaa kokemusta kanaloista. Opas voi tarjota erilaisia lähestymistapoja myös yrittäjille joilla on jo entuudestaan kanoja, tai kokemuksia kanalatyöskentelystä useitakin vuosia, sekä muuten luomukanaloiden toiminnasta ja eläinten olosuhteista kiinnostuneille henkilöille.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste