Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Raskaudenaikaisia hätätilanteita ensihoidossa

Helin, Tuulia; Jaatinen, Vilma; Laakso, Zaida (2016)

 
Avaa tiedosto
6.6.oppariPDF.pdf (293.1Kt)
Lataukset: 


Helin, Tuulia
Jaatinen, Vilma
Laakso, Zaida
Turun ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016060612121
Tiivistelmä
Suomessa syntyy yli 50 000 lasta vuosittain, ja raskauksia on tätäkin enemmän. Suurin osa raskauksista etenee komplikaatioitta, mutta vakavan komplikaation ilmaantuessa hoitohenkilökunnalta vaaditaan nopeaa reagointia, asianmukaista toimintaa ja laajaa osaamista. Tilanteen hallinta edellyttää aiempaa aiheeseen perehtymistä. Raskaudenaikaiset komplikaatiot ovat harvinaisia, joten ensihoidon henkilökunta törmää niihin hyvin vähän työssään, jolloin rutiinia ja osaamista näiden hoitoon ei synny. Äitiys- ja sikiökuolemat ovat kuitenkin erittäin harvinaisia

Opinnäytetyön tarkoituksena oli tutkia jo olemassa olevaa tietoa raskaudenai-kaisista hätätilanteista, niiden oireista ja hoidosta, jotta terveydenhuollon am-mattilaiset osaisivat paremmin tunnistaa näitä. Opinnäytetyö toteutettiin kirjallisuuskatsauksena. Lähteitä etsittiin eri tietokannoista. Katsaukseen valittiin tutkimuksia ja tieteellisiä julkaisuja yhteensä 15.

Käsiteltäviksi valittiin viisi mahdollisesti henkeä uhkaavaa komplikaatiota. Vaikka komplikaatiot ovat hyvin erilaisia, niissä voidaan tunnistaa yhteisiä piirteitä. Valituille komplikaatioille on voitu osoittaa yhteisiä altistavia tekijöitä ja seurauksia. Usein komplikaatioiden perimmäinen syy jää kuitenkin epäselväksi. Komplikaatiot uhkaavat äidin ja sikiön henkeä erilaisin tavoin. Suurin osa näistä vakavista komplikaatioista aiheuttaa vakavia verenkierron häiriöitä, kuten verenpaineen laskua ja nopeaa vuotosokkia. Loppuraskauden aikainen verenvuoto on yleisin äitikuolemien aiheuttaja.

Suomessa aiheesta on tehty huomattavan vähän tutkimuksia, joten jatkossa voisi olla aiheellista tutkia komplikaatioille altistavia sekä laukaisevia tekijöitä ja hoitoa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste