Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ympäristöstä sähköenergiaa

Lanttola, Atte (2016)

 
Avaa tiedosto
Lanttola_Atte.pdf (930.4Kt)
Lataukset: 


Lanttola, Atte
Seinäjoen ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016060712243
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli tutkia, kuinka saadaan pienimuotoisesti ympäristöstä sähköenergiaa. Päädyin tutkimaan termosähköisiä generaattoreita, niiden toimintaperiaatteita sekä termosähkögeneraattoreiden fysikaalista ilmiötä ja ominaisuuksia tutustuen samalla niissä käytettyihin materiaaleihin. Tutkin myös muita
mahdollisia sähköenergian tuottotapoja, kuten valo, liike ja sähkömagneettinen värähtely. Työssäni kävi, ilmi että vaihtoehtoisia sähköntuottotapoja pienimuotoisesti ei ole vielä yleistynyt laajaan käyttöön.

Lisäksi selvitin, mitä tarvitaan että ympäristöstä saatua sähköenergiaa voidaan hyödyntää ja varastoida. Hyödyntämisen tapoja ovat esimerkiksi akun lataaminen tai pariston eliniän jatkaminen. Varastoinnissa tutkin akkuja ja erityyppisiä kondensaattoreita. Jokaisessa varastoinnin tavassa on omat hyvät ja huonot puolensa. Suunnittelijan on tehtävä kompromisseja mitä varastointitapaa käyttää kussakin tilanteessa.

Tutkimuksessa kävi ilmi, että kyseisellä tieteenalueella on vielä paljon tutkittavaa ja monet asioista ovat vielä tutkimuksen alla. Esimerkiksi uusia materiaaleja ja
vanhojen materiaalien ominaisuuksien parantamista tutkitaan paljon. Tästä huolimatta eri tapoja hyödynnetään jo monipuolisesti eri käyttötarkoituksiin, kuten teollisuuden hukkalämmön hyödyntämistä sähköenergian tuottamiseksi. Työni perustuu kokonaisuudessaan jo olemassa olevaan tutkimustietoon ja tutkittujen laitteiden datalehtiin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste