Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Minustako mainelähettiläs? Sosiaalisen median ammatillinen käyttö

Paatelainen, Leena (2016)

 
Avaa tiedosto
Minustako mainelahettilas - Sosiaalisen median ammatillinen kaytto.pdf (1.286Mt)
Lataukset: 


Paatelainen, Leena
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016101015041
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli kartoittaa sosiaalisen median käyttöä ja suhtautumista siihen Aito HSO ry:n jäsenten ja asiantuntijatehtävissä toimivien henkilöiden keskuudessa. Tutkimusongelma oli, mitkä tekijät liittyvät ammatilliseen aktiivisuuteen ja mainelähettiläänä toimimiseen sosiaalisessa mediassa. Tarkentavia tutkimuskysymyksiä olivat: Mitä keinoja sosiaalisessa mediassa käytetään ammatillisesti? Miten sosiaalista mediaa käytetään? ja Miten sosiaaliseen mediaan suhtaudutaan?

Tietoperustassa käydään läpi keskeisimpiä sosiaalisen median palveluita sekä avataan verkkoidentiteetin käsitettä ja sosiaalisen median toiminnallisia rooleja. Henkilöbrändin, ammatillisen maineen ja niiden rakentamisen lisäksi tuodaan esille mainelähettilään käsite ja mitä sillä tarkoitetaan.

Empiirinen osuus toteutettiin kolmeosaisena. Aito HSO ry:n jäsenten keskuudessa toteutettiin kyselytutkimus 17.5. – 30.6.2016, jonka avulla kartoitettiin jäsenten sosiaalisen median käyttöä ja suhdetta siihen. Lisäksi 27.5. – 4.7.2016 toteutettiin neljä henkilöhaastattelua ja suljettu Facebook-ryhmäkeskustelu 3. – 16.6.2016, joiden avulla oli mahdollista saada tietoa sosiaalisen median käytön syistä, keinoista ja näkemyksistä. Kahdessa jälkimmäisessä oli Aito HSO ry:n jäsenten lisäksi asiantuntijatehtävissä toimivia henkilöitä, jotka eivät olleet Aito HSO ry:n jäseniä.

Tutkimuksen tulosten mukaan 91 % käyttää sosiaalista mediaa päivittäin yksityishenkilönä, kun sitä työtehtävässä käyttää 46 % ja oman alan asiantuntijana 20 %. Vastaajista 20 % rakentaa henkilöbrändiään sosiaalisessa mediassa ja 23 % vastaajista kokee olevansa organisaationsa mainelähettiläs. Twitterin käyttö oli vastaajien keskuudessa yllättävän vähäistä verrattuna YouTuben, Google+:n ja Facebookin käyttöön. Ammatillisesti tärkeäksi palveluksi koettu LinkedIn oli yllättävän vähän hyödynnetty saatujen vastausten mukaan.

Tutkimuksen tuloksista voi päätellä, että digitaalisen jalanjäljen jättämistä itsestään ja itsensä brändäämistä ei koeta niin tärkeiksi, että ihmiset olisivat valmiita tekemään aktiivista työtä sen eteen. Oman osaaminen esilletuomisesta täytyy tehdä luontevaa ja pystyä luottamaan sekä omaan itseensä että sosiaalisen median yleisöihin niin paljon, että uskaltaa antaa itsestään jotain muille. Mainelähettiläänä toimiminen ei vaikuta tulosten perusteella olevan luontevaa kaikille ja on selkeästi vielä hyödyntämätön mahdollisuus monelle. Sen avulla on mahdollisuus kasvattaa myös omaa ammatillista mainetta ja brändätä itseään, joka kannattaa hyödyntää ja tehdä itsestään mainelähettiläs.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste