Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ryhmätoimintaa aikuissosiaalityön asiakkaille : sosiaalisesti kuntouttavan ryhmätoiminnan suunnitelma

Seppänen, Pilvi (2016)

 
Avaa tiedosto
Seppanen_Pilvi.pdf (667.6Kt)
Lataukset: 


Seppänen, Pilvi
Turun ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016101115067
Tiivistelmä
Tämän kehittämishankkeen tehtävänä oli kehittää ryhmätoiminnan suunnitelma Turun Pohjoisen sosiaalitoimiston aikuissosiaalityön käyttöön. Tavoitteena oli aikuissosiaalityön asiakkaiden terveyden ja hyvinvoinnin lisääminen voimaannuttavan ja sosiaalisesti kuntouttavan ryhmätoiminnan avulla. Asiakkaiden toivottiin saavan ryhmätoiminnasta vertaistukea elämäntilanteeseensa, uusia ajatuksia sekä rakennetta ja sisältöä arkeen.

Kehittämistyön menetelminä käytin dialogista keskustelua, toiminnan pilotointia sekä kehittämispäiväkirjaa. Menetelmien tarkoituksena oli lisätä toimijoiden osallisuutta suunnitteluprosessissa sekä ohjata omaa työskentelyäni kehittämistyön eri vaiheissa. Ryhmätoiminnan teemat valitsin asiakasryhmän tarpeita peilaten. Kehittämistyö eteni suunnitellussa aikataulussa alun ideoinnista ja suunnittelusta toteutukseen sekä lopulta tuotokseen ja raportointiin.

Kehittämistyön tuotoksena syntyi ryhmätoiminnan suunnitelma aikuissosiaalityön käyttöön. Suunnitelmassa on huomioitu sekä toimintaympäristön että asiakasryhmän tarpeet.

Pilottiryhmään osallistuneet asiakkaat olivat tyytyväisiä ryhmän toimintaan ja toivoivat, että ryhmätoiminnasta tulisi säännöllinen ja jatkuva toimintamuoto. Myös työntekijät kokivat ryhmätoiminnan jatkamisen ja kehittämisen tarpeelliseksi.

Jatkossa ryhmätoimintaa voisi kehittää ohjaajien erityisosaamisen sekä asiakkaiden mielenkiinnon mukaan järjestämällä esimerkiksi nuorille asiakkaille vastaavan ryhmän. Lisäksi toimintaa voisi levittää myös muihin Turun sosiaalitoimistoihin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste