Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Microservices and containers : benefits and best practices

Koskinen, Miina (2016)

 
Avaa tiedosto
Koskinen_Miina.pdf (1016.Kt)
Lataukset: 


Koskinen, Miina
Turun ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016102615445
Tiivistelmä
Mikropalveluarkkitehtuuri ja kontit ovat verrattain uutta teknologiaa, jota käytetään pilvipalvelupohjaisessa ohjelmistotuotannossa. Niiden käyttö on lisääntynyt viime vuosina. Mikropalveluarkkitehtuuri korvaa vanhanaikaisen tavan kehittää järjestelmiä monoliittisessa arkkitehtuurimallissa. Mikropalveluarkkitehtuurin on sanottu ratkaisevan monia monoliittiseen arkkitehtuurimalliin liittyviä ongelmia.


Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää mikropalveluarkkitehtuurin ja konttien hyötyjä ja parhaimpia käytäntöjä kirjallisuuden, asiantuntijahaastattelun sekä tapaustutkimuksen perusteella. Esimerkkitapauksena toimi Ericssonin OneCloud projekti ja erityisesti sen ohjelmointirajapinnan (OneCloud API) kehitys.


Tutkimuksen aikana selvisi, että tärkeimmät hyödyt mikropalveluarkkitehtuurista ovat; vaivaton ylläpito, mikropalveluiden itsenäinen elinkaari sekä itsenäinen skaalaus ja lopuksi teknologinen riippumattomuus. Tutkimuksen aikana selvisi myös, että mikropalveluja kehittäessä tulee vastaan uudenlaisia ongelmia, joita ei esiinny monoliittisissa järjestelmissä. Nämä ongelmat ovat kuitenkin vältettävissä, ne vain vaativat uudenlaisia ohjelmistotuotantometodeja ja -työkaluja


Parhaat käytännöt, joita tutkimuksen aikana löydettiin, olivat ennemminkin yleisiä toimintaperiaatteita, eikä niinkään yksityiskohtaisia ohjeita parhaista työkaluista ja menettelyistä. Näitä käytäntöjä voidaan käyttää lähtökohtana kun aloitetaan mikropalveluiden ja konttien kanssa työskentely.


Lopputulemana voidaan sanoa, että tämä opinnäytetyö jää varsin yleiselle tasolle. Vaatisi laajempaa tutkimista, jotta selviäisi mikropalveluiden ja konttien hyödyt laajemmin sekä miten parhaiten hyödyt saataisiin käyttöön.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste