Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Virtuaalisen lääkäripalvelun kiinnostavuus kohdemaassa : CASE: Medics24 online-lääkäripalvelu

Nukarinen, Marika (2016)

 
Avaa tiedosto
Virtuaalisen laakaripalvelun kiinnostavuus kohdemaassa.pdf (717.9Kt)
Lataukset: 


Nukarinen, Marika
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016110915941
Tiivistelmä
Tutkimuksen aiheena oli tutkia Saksan telelääketieteen markkinoita ja samalla selvittää saksalaisten perheiden mielikuvia videolääkäripalveluista. Markkina-analyysin avulla toimeksiantajayritys saa tietoa päätöksentekoprosessinsa tueksi ennen Saksan markkinoille suuntaamista. Yksi työn keskeisimmistä tavoitteista oli saada vahvistusta sille, ovatko perheet oikea kohderyhmä toimeksiantajayrityksen palvelulle.

Tutkimusote oli kvalitatiivinen, ja tiedonkeruumenetelmänä käytettiin teemahaastatteluja. Aineisto kerättiin haastattelemalla kuutta saksalaista perhettä, joilla oli vähintään yksi alle 15-vuotias lapsi. Haastattelu jaettiin kolmeen eri teemaan, joista keskustelun avulla kerättiin tietoa. Ensimmäinen teema oli, miten vanhemmat tavallisesti toimivat kun lapset ovat sairaita, toisena keskusteltiin yleisesti telelääketieteestä ja siitä, minkälaisia mielikuvia telelääketieteen palvelut herättävät haastateltavien keskuudessa. Haastattelun viimeisessä osioissa esiteltiin Medics24 online-lääkäripalvelu ja annettiin haastateltavien kertoa vapaasti mietteitään palvelusta, selvitettiin palvelun hyviä puolia sekä keskusteltiin palvelun haasteista. Haastattelut toteutettiin vuoden 2016 kesäkuun ja elokuun välisenä aikana.

Tutkimuksen avulla saatiin selville, että haastatellut vanhemmat eivät ole halukkaita hoitamaan lapsiaan videopalvelun avulla, sillä he epäilevät videon välityksellä suoritettujen tarkastusten pätevyyttä. Myöskään videopalvelun tuoma ajansäästö ei ole oleellinen asia lasten terveydenhoidossa, sillä lasten hoitoon löytyy aina aikaa. Sen sijaan vanhemmat voisivat itse käyttää palvelua oman terveytensä hoidossa. Tulosten pohjalta kävi ilmi, että toimeksiantajayrityksen kannattaisi toteuttaa uusi kohderyhmäkartoitus.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste