Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Vauvamyönteisyysohjelman käynnistämisen tuoma muutos ja sen kokeminen

Latosaari, Hanna (2016)

 
Avaa tiedosto
Latosaari_Hanna.pdf (1.082Mt)
Lataukset: 


Latosaari, Hanna
Hämeen ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016112918225
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvata Tampereen yliopistollisen sairaalan kätilöiden ja sairaanhoitajien kokemuksia Vauvamyönteisyyshankkeen käynnistymisen tuomista muutoksista. Tutkimuksen tavoitteena oli saada työntekijöiltä tietoa, minkälaista koulutusta henkilökunta kokee tarvitsevansa sekä antaa tietoa siitä, mitkä asiat työssä edesauttavat Vauvamyönteisyyshankkeen onnistumista. Tutkimuksesta saadun tiedon avulla voidaan edistää Vauvamyönteisyyshankkeen toteutumista ja hyödyntää tuloksia koulutuksia suunniteltaessa. Hoitohenkilöstön kokemuksia muutoksen etenemisestä voidaan hyödyntää tulevien hankkeiden toteuttamisessa.

Opinnäytetyö toteutettiin laadullisella tutkimusmenetelmällä ja aineistonkeruumenetelmänä käytettiin teemahaastattelua. Tutkimusta varten haastateltiin yhteensä neljäätoista kätilöä ja sairaanhoitajaa, jotka työskentelevät synnyttäneiden osastolla ja vastasyntyneiden teho- ja tarkkailuosastolla. Aineisto analysoitiin aineistolähtöisellä sisällönanalyysillä.

Tutkimustuloksista huomattiin, että henkilöstö suhtautui myönteisesti Vauvamyönteisyyshankkeeseen, mutta sen vaikutukset hoitotyössä herättivät monenlaisia tunteita. Vastaajat olivat kuitenkin valmiita sitoutumaan muutokseen. Vauvamyönteisyyshanketta edistivät monet asiat sekä sen toteutumista haittasivat useat tekijät. Vastaajat kaipasivat lisäkoulutusta oman ammattitaidon vahvistamiseksi.

Tämän opinnäytetyön tulosten perusteella henkilöstö tulisi ottaa vahvemmin mukaan muutokseen ja tiedottaa asioista aktiivisemmin. Avoin tiedotus, yhteistyö, innostava ilmapiiri ja henkilöstön mukaanottaminen voivat edesauttaa hankkeen onnistumista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste