Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Fysioterapeutin mahdollisuuksia motivoida kuntoutujaa kurssimuotoisessa laitoskuntoutuksessa

Rajamäki, Terhi (2016)

 
Avaa tiedosto
Rajamaki_Terhi.pdf.pdf (834.0Kt)
Lataukset: 


Rajamäki, Terhi
Tampereen ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016120118556
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ
Tampereen ammattikorkeakoulu
Sosiaali- ja terveysalan muuntokoulutus
Fysioterapeuttikoulutus
RAJAMÄKI TERHI:
Fysioterapeutin mahdollisuuksia motivoida kuntoutujaa kurssimuotoisessa laitoskuntou-tuksessa
Opinnäytetyö 53 sivua, joista liitteitä 1 sivu
Marraskuu 2016

Erityisesti kurssimuotoisessa laitoskuntoutuksessa painopiste kuntoutusohjelmassa hoidollisista ja passiivisista keinoista on muuttunut viime vuosikymmeninä kuntoutujaa aktivoivaan suuntaan. Kuntoutujalta edellytetään vastuuta ja roolia omassa hoidossaan ja elämäntapamuutoksessaan, johon hän saa tukea terveydenhuollon ammattilaisilta.

Opinnäytetyöni tavoitteena oli kehittää omaa toimintaani fysioterapeuttina harvinaista sidekudossairautta sairastavien kuntoutuskursseilla. Tarkoituksena oli saada Kuntoutumiskeskus Apilan fysioterapeuttien käyttöön näyttöön perustuva työmenetelmä tai työväline, jonka avulla kuntoutuja sitoutuu toimimaan kuntoutustavoitteidensa suuntaisesti ja ottaa kuntoutumisestaan henkilökohtaista vastuuta.

Opinnäytetyössäni tutkimusmenetelmänä oli päiväkirja. Päiväkirjassa kuvasin työtehtäviäni, työni nykykäytäntöjä ja kehittämistarpeita. Päiväkirja käsitti 40 työpäivän seurannan aikavälillä 11.3. - 26.8.2016. Päiväkirjojen perusteella merkittävimmäksi asiaksi nousi kuntoutujan motivaatio ja siihen vaikuttaminen. Päiväkirjamuotoiseen opinnäytetyöhön tärkeänä osana kuului näyttöön perustuvan toiminnan kehittäminen. Tällaiseksi osuudeksi opinnäytetyössäni muodostui motivoivan haastattelun -menetelmä. Motivoiva haastattelu on voimavaralähtöinen, kansainvälisesti tunnustettu vuorovaikutus- ja lähestymistapa, joka tukee asiakasta muutoksessa terveellisempiin elintapamuutoksiin. Motivoivassa haastattelussa terapeutin tarkoitus on tukea ja vahvistaa kuntoutujan muutos-pyrkimystä etenemällä kuntoutujan muutos/kuntoutusprosessin tahdissa.

Pidin perehdytyksen työyksikössäni motivoivan haastattelun periaatteista ja perusmene-telmistä elokuun alussa 2016. Motivoiva haastattelun lähestymistapa on otettu työyksikössäni kiinnostuneena vastaan, sitä on oltu halukkaita kokeilemaan ja se on koettu hyödylliseksi menetelmäksi. Keräsin kyselylomakkeen avulla käyttäjäkokemuksia motivoivasta haastattelusta lokakuussa 2016. Tulosten pohjalta on tarkoitus jatkaa sisäistä koulutusta vahvistamaan ja tukemaan motivoivan haastattelun käyttöä Kuntoutumiskeskus Apilassa omassa työyksikössäni ja mahdollisesti koko työyhteisössä. Opinnäytetyöni kautta tietoisuus roolistani osana kuntoutujan kuntoutusprosessia on tarkentunut ja työni merkitys on vahvistunut.

Jatkotutkimusaiheena olisi kiinnostavaa selvittää motivoivan haastattelun vaikutus kuntoutujan kuntoutustavoitteiden saavuttamisessa.

Asiasanat: kuntoutusprosessi, motivaatio, motivoiva haastattelu
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste