Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sport leadership in Finland : Case: Mestis ice hockey league

Mörsky, Juuso (2016)

 
Avaa tiedosto
Sport leadership in Finland.pdf (1.001Mt)
Lataukset: 


Mörsky, Juuso
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016121520550
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena on tutkia jääkiekkoliiga Mestiksen toimitusjohtajien käsityksiä johtajuudesta (leadership). Mestis on Suomen toiseksi korkein jääkiekkoliiga, missä toiminta kehittyy ammattimaisemmaksi vuosi vuodelta ja tästä syystä mielenkiintoinen aihe tutkia. Tutkimuksen kohteeksi valittiin toimitusjohtajat, sillä juuri he ovat johtavassa asemassa or-ganisaatiossa.
Tutkimusprosessi toteutettiin vuonna 2016 laadullisena tutkimuksena ja aineisto kerättiin puolistrukturoiduilla haastatteluilla. Laadullinen tutkimusmenetelmä valittiin, koska tavoite oli saada ymmärrystä haastateltavien toimitusjohtajien näkemyksistä johtajuudesta, eikä yleistää tutkimustuloksia. Neljä toimitusjohtajaa neljästä eri Mestis-organisaatiosta valittiin haastateltaviksi.
Teoreettisessa viitekehyksessä määritellään useita johtamisen ja urheilujohtamisen näkökul-mia, minkä lisäksi tehdään ero management-johtamisen sekä leadership-johtamisen välillä. Analysointi perustuu aikaisempiin urheilujohtamisen tutkimuksiin, erityisesti viiteen johtami-sen teemaan, minkä kehitti Arnold, Fletcher ja Molyneux. (2012).
Tulokset osoittavat, että johtaminen Mestiksessä on jatkuva prosessi. Erityisen tärkeänä haastateltavat pitävät suhteiden rakentamista sekä myönteisen työilmapiirin luomista. Voi-daan sanoa, että myös resursseilla on vaikutusta johtamisen toteutuksessa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste