Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Puolison antaman tuen merkitys imetykseen - kirjallisuuskatsaus

Similä, Saara-Mari; Viskari, Tiia (2016)

Avaa tiedosto
SimilaSaaraViskariTiia.pdf (787.0Kt)
Lataukset: 


Similä, Saara-Mari
Viskari, Tiia
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016121620716
Tiivistelmä
Imetyksen tiedetään tarjoavan lapselle ja äidille terveydellisiä, ravitsemuksellisia ja psykologisia etuja. Tästä huolimatta täysimetettyjä lapsia on vähän. Kaikki perheet ovat oikeutettuja laadukkaaseen imetysohjaukseen, jolla pyritään edistämään imetystä. Puoliso on useimmiten imettävän äidin lähin henkilö ja äidit kokevat puolisonsa olevan yksi tärkein tukija imetyksessä. Tämän vuoksi puolison merkittävä rooli tulisi huomioida imetysohjauksessa.

Opinnäytetyön tarkoitus on koota ajankohtaista tietoa puolison antaman tuen merkityksestä ja yhteydestä äidin imetyskokemukseen ja imetyksen kestoon kirjallisuuskatsauksen kautta. Tavoitteena on, että saatua tietoa voidaan hyödyntää imetysohjauksessa ja imetysohjauksen kehittämisessä.

Opinnäytetyö on toteutettu vuoden 2016 aikana integroivan kirjallisuuskatsauksen metodia käyttäen. Kirjallisuuskatsaus muodostui tutkimuskysymysten määrittämisestä, aineiston hausta, valinnasta, analysoinnista ja tulosten esittämisestä. Lopullisessa katsauksessa on mukana seitsemän alkuperäistutkimusta.

Tulosten mukaan puolison osallistuminen ja asenteet tukevat imetyksen aloittamista ja vaikuttavat imetyksen jatkuvuuteen. Tutkimustulokset osoittavat, että puolisot kokivat epävarmuutta imetyksen tukemisessa silloin, kun äidillä oli haasteita imetyksessä. Puolisot kokivat, että imetystä koskeva päätöksen teko on loppujen lopuksi äidin tehtävä.

Puolisoita tulisi kannustaa osallistumaan raskausaikana imetysvalmennukseen yhdessä äidin kanssa tai hankkimaan imetystietoutta muulla tapaa. Imetysohjaustilanteet tulisi ajoittaa siten, että puoliso olisi osallinen mahdollisimman monessa tilanteessa. Imetysohjauksessa tulisi ottaa huomioon myös tiedossa olevat imetyksen erityistilanteet, kuten elektiivinen sektio.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste