Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Laulunkirjoittamisen opettaminen

Mäki-Reini, Ossi; Kortesoja, Eero (2016)

Avaa tiedosto
Kortesoja_Eero Maki-Reini_Ossi.pdf (332.0Kt)
Lataukset: 


Mäki-Reini, Ossi
Kortesoja, Eero
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016122021212
Tiivistelmä
Tutkimuksen taustalla oli kiinnostus laulunkirjoittamista kohtaan ja tarve selvittää laajemmin sen prosessia ja metodiikkaa sekä kartuttaa entisestään omaa osaamista säveltämisen ja sanoittamisen saralla. Tavoitteena oli saada valmiuksia laulun tekemisen opettamiseen ja konkreettisia opetusmetodeita työvälineiksi.
Tietoa aiheesta hankittiin ensisijaisesti haastattelemalla monipuolisia lauluntekemisen ammattilaisia, joilla kaikilla oli omanlaisensa lähestymistavat kirjoittamiseen. Osa heistä toimi myös laulunkirjoittamisen opettajina. Strukturoidut haastattelut suoritettiin suullisesti ja kasvotusten, mikä antoi selkeän ymmärryksen asiantuntijoiden ajatuksista ja tarkoituksista.
Lisäksi teemaan perehdyttiin tutkimalla suomen- ja englanninkielistä kirjallisuutta ja erilaisia internetlähteitä, kuten artikkeleita ja opetussivustoja. Kirjoista löydettiin mm. näkemyksiä säveltämisen opettamisesta ala- ja yläkoulussa, ja saatiin hyvä käsitys opettajien toimintamalleista noissa ympäristöissä.
Haastattelujen pohjalta saavutettiin laaja ymmärrys ammattimaisen laulunkirjoittajan työstä, toimintamalleista, näkemyksistä ja lähestymistavoista kirjoittamisprosessiin ja sen opettamiseen.
Oivalluksia syntyi mm. laulunkirjoittamisen opettajan erilaisista rooleista, joiden välillä on osattava liikkua opetustilanteissa sujuvasti, tekemisen synnyttämästä inspiraatiosta sekä erilaisten lähtökohtien ja tulokulmien innostavasta vaikutuksesta musiikin tekemiseen.
Tuloksien todettiin vastaavan suurelta osin ennakkoon asetettuja odotuksia, mutta myös uusia löydöksiä tehtiin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste