Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tekniikoiden ja teosmuotojen valintaprosesseja kuvataiteen tekijöillä

Kuusa, Laura (2016)

Avaa tiedosto
Kuusa_Laura.pdf (1.416Mt)
Lataukset: 


Kuusa, Laura
Tampereen ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016122121398
Tiivistelmä
Teen tutkielmaa siitä, kuinka ja missä vaiheessa ja minkälaisin perustein erilaiset nykytaiteilijat valitsevat taiteen tekemisen tekniikkansa, ja kuinka se on vaikuttanut heidän uraansa tai taiteensa sisältöön.

Moni taiteilijaksi pyrkivä on jo koulutukseen hakiessaan tekniikkasidonnainen. Toiset saattavat valita tekniikan aiheensa mukaan, kun taas toiset eivät niinkään pohdiskele tekniikan ja aiheen kohtaamista, vaan käyttävät yhtä tiettyä tekniikkaa ja teosmuotoa. Suuntaan tutkielmani avuksi taiteilijoille tai taiteilijoiksi pyrkiville, jotka ovat omassa prosessissaan - oli järjestys mikä tahansa - tekniikan ja teosmuodon valinnan vaiheessa, pois sulkematta kuitenkaan valmiiksi tekniikkasidonnaisia taiteilijoitakaan ja heille varsinkin alkuvaiheessa tarpeellista oman tekniikkansa pohdintaa, ja sen valinnan syitä suhteessa siihen, miten tekniikka taiteeseen tällä hetkellä vaikuttaa.

Perustan työni tarpeellisuuden omiin kokemuksiini, jotka olivat muuta kuin koulutusajalta itseltäni odotin. Sen sijaan, että olisin kokeilemalla löytänyt oman tekniikkani ja muodon teoksilleni, löydän alati uusia joilla haluan työstää taidettani. Haen yhtäältä omiin tekniikkasidonnaisuuteen liittyviin pohdintoihini vastauksia. Toisaalta sanallistan tietäni monitekniikkaisena taiteilijana.

Kysyn eri ammattitaiteilijoilta kysymyksiä taiteilijan tekemisen mukaan riippuen tekeekö hän yhdellä vai useammalla tekniikalla. Nämä aineistot jalostan osaksi tutkimuskysymystä. Tuon taiteen kentällä aktiivisesti toimivien ammattitaiteilijoiden haastattelujen avulla ajatuksia sanoiksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste