Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Rakennustyömaan laadunhallinnan kehittäminen digitalisaation avulla

Metsätalo, Elina (2017)

 
Avaa tiedosto
Metsatalo_Elina.pdf (2.059Mt)
Lataukset: 


Metsätalo, Elina
Tampereen ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201704034063
Tiivistelmä
Digitalisaatio ja mobiilisovellukset ovat viime vuosina yleistyneet rakennustyömaiden turvallisuuden- ja laadunhallinnassa huomattavasti. Rakennustoimisto Arkta Oy on kehittänyt työmaidensa turvallisuuden- ja laadunhallintaa ottamalla käyttöön Congrid-ohjelmistokokonaisuuden, joka pitää sisällään tietokoneella käytettävän Congrid Live-palvelun sekä puhelimella tai tabletilla käytettävän Congrid-mobiilisovelluksen.

Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää Congrid-ohjelmistokokonaisuuden käyt-tötottumukset rakennustyömaiden työnjohdon keskuudessa, sekä tutkia millä tavalla ohjelmistokokonaisuus saadaan yrityksessä laajemmin käyttöön. Tutkimus toteutettiin Rakennustoimisto Arkta Oy:n työnjohtajien haastatteluiden avulla.

Haastatteluja tehdessä mobiilisovellus oli jo käytössä TR-mittausten osalta ja muutama työnjohtaja oli kokeillut sovellusta vika- ja puutelistojen tekoon työmaan loppu-vaiheessa. Haastattelu sisälsi kysymyksiä Congridiin sekä yleisesti laadunhallintaan liittyen. Haastatteluista kävi ilmi, että digitalisaatio on monen työnjohtajan mielestä positiivinen asia. Congridin käyttöön liittyen tarvitaan vielä käytön opastusta sekä harjoittelua.

Tutkimuksessa tultiin johtopäätökseen, että yritykselle tehdään käyttöönotto-materiaalia, jonka avulla työnjohtajat osaavat tehdä tarvittavat toimenpiteet Live-palvelun ja mobiilisovelluksen käyttöönottoa varten. Aineisto toimii myös tukena työnjohtajille, sillä se sisältää seikkaperäiset ohjeet projektin alkuun saattamiselle Congrid Live-palvelussa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste