Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Espoon Hot Spots -alueiden kehityskartoitus alueen asukkaiden näkökulmasta

Ronkainen, Jenni; Matsina, Siret (2017)

Avaa tiedosto
Matsina_Siret ja Ronkainen_Jenni.pdf (2.544Mt)
Lataukset: 


Ronkainen, Jenni
Matsina, Siret
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201704114595
Tiivistelmä
Opinnäytetyön päätavoitteena on kartoittaa tutkimuksen avulla Espoon alueen asukkaiden mielipiteet siitä, miten aluetta voi kehittää. Työ tehdään toimeksiantona Espoon ja Kirkkonummen Merellinen saaristo tunnetuksi -hankkeelle. Hankkeen projektipäällikkönä toimii Vesa Gran. Alatavoitteina tutkitaan miten asukkaiden ja kaupungin yhteistyöllä kehitetään aluerakennetta ja tiettyä maantieteellistä aluetta. Työhön on valittu viisi kehitettävää aluetta: Otaniemi – Hanasaari, Haukilahti, Kivenlahti – Marin satama-alue, Matinkylä – Nokkala ja Iso Vasikkasaari. Alueita kutsutaan Hot Spoteiksi.

Tietoperusta käsittelee aluekehitystä, siihen vaikuttavia megatrendejä, matkailua aluekehittäjänä sekä tulevan Länsimetron vaikutusta aluekehitykseen. Lisäksi tietoperustassa perehdytään Espoon tämän hetkiseen matkailuun, Espoon rantaraittiin ja saaristoon. Opinnäytetyö on tutkimustyyppinen ja alueen asukkaat vastasivat espoo.fi -sivustolla Webropol-kyselyyn. Kyseessä on kehitystyö, jossa käytetään kvantitatiivista tutkimusotetta.

Työ on toteutettu syyskuu 2016 - huhtikuu 2017 välisenä aikana. Kyselytutkimus toteutettiin tammi-helmikuun aikana espoo.fi sivustolla. Kyselytutkimukseen saatiin 497 vastausta, joiden perusteella saa selkeän kuvan siitä, että espoolaiset ovat kiinnostuneita vaikuttamaan kaupunkinsa aluekehitykseen. Espoon rantaraitti on asukkailleen tärkeä virkistyskohde, joka ei ole vieläkään valmistunut ja sen palvelutarjonta on heikkoa. Hot Spots -alueiden infrastruktuuriin toivotaan kehitystä, mutta samalla halutaan säilyttää luontoa alkuperäisessä muodossaan.

Tutkimuksen perusteella kehitysehdotuksia olisi palvelujen parantaminen ja lisääminen, erityisesti kahvila- ja ravintolapalveluiden sekä peruspalveluiden kuten suihkujen, saunojen ja wc-tilojen. Uusien reittien lisääminen ja aikataulujen parantaminen reittiveneelle, sekä veneilijöiden huomioiminen kuuluvat Hot Spots -alueiden kehitysehdotuksiin. Rantaraitin rakennustöiden viimeisteleminen luonnon ehdoilla rakentaen on asukkaille tärkeää.

Tulevaisuudessa voitaisiin samaan hankkeeseen liittyen tehdä opinnäytetyö yritysyhteistyön ja verkostoitumisen merkityksestä Espoon rannikon alueella. Yritysten välistä verkostoitumista ja yhteistyötä olisi mahdollista tutkia aluesuunnittelun näkökulmasta. Kyselyn vastauksia voi verrata tämän opinnäytetyön kyselyn vastauksiin ja tarkastella mahdollisia yhtäläisyyksiä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste