Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Puhtauspalveluiden laadun varmistaminen ATP-laitteella : tehostetun palveluasumisen yksikkö

Bärling, Elina; Jokinen, Susanna (2017)

 
Avaa tiedosto
Barling_Elina_Jokinen_Susanna.pdf (1.230Mt)
Lataukset: 


Bärling, Elina
Jokinen, Susanna
Tampereen ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201705025966
Tiivistelmä
Tämän tutkimuksen toimeksiantaja oli Sastamalan ruoka- ja puhtauspalvelut Oy. Tutkimuksessa selvitettiin tehostetun palveluasumisen kotien nykyinen puhtaustaso ennalta määritetyistä pisteistä satunnaisena, mutta tavanomaisena päivänä tilojen siivoamista ennen ja sen jälkeen. Näytteenoton tulosten pohjalta laadittiin asiakasyritykselle seurantasuunnitelma, jonka avulla he voivat ottaa pintapuhtausnäytteitä haluamistaan tiloista.

Kyseessä oli kvantitatiivinen tutkimus, jonka tutkimusmenetelminä käytettiin havainnointia ja kokeellista tutkimusta. Mittausmenetelmänä oli luminometria. Mittaukset suoritettiin paikan päällä ottamalla pintahygienianäytteitä. Ennen ja jälkeen -tulokset, joita saatiin yhteensä 249 kappaletta, taulukoitiin ja niiden perusteella analysoitiin tilojen hygieniatasoa valituissa kohteissa.

Tuloksista selvisi, että hygieniataso oli pääasiassa riittävä. Poikkeuksia ilmeni yleisten tilojen ja wc-tilojen puhtaudessa. Tutkimuksen ulkopuolelta heräsi huomioita pintamateriaalien sopivuudesta kyseisiin tiloihin. Kodeissa ilmeni paikkoja, joiden siivous ei kuulunut kenellekään, tai vastuualueiden jako oli vähintään epäselvä. Huomionarvoista oli myös siivousvälineiden huolto niin laitoshuoltajien kuin osastohoitajien osalta.

Huonojen puhtaustulosten syyksi epäiltiin riittämätöntä siivoustaajuutta. Hyvien tulosten taustalla oli työntekijöiden motivoituneisuus sekä riittävä perehdytys. Tutkimuksen perusteella negatiiviset asiakaspalautteet kotien puhtaudesta olivat aiheettomia. Tutkimuksesta selvisi, että ATP-laitteiden raja-arvojen yhteneväisyyttä on tutkittu liian vähän.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste