Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Messusuunnitelma Sievin Perhepalvelukeskukselle : Koko Perheen Messut -case

Timlin, Silja (2017)

 
Avaa tiedosto
Timlin_Silja.pdf (1.067Mt)
Lataukset: 


Timlin, Silja
Centria-ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201705026074
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössäni kehitän toteutuskelpoisen messusuunnitelman Sievin Perhepalvelukeskus ry:lle infopaketin muodossa. Ideana oli tehdä kattava infopaketti tapahtuman järjestämisen tueksi sekä teorian pohjalta varsinainen messusuunnitelma toteutusta helpottamaan.

Alussa tutustutaan tilaisuuden järjestämiseen kattavan teorian avulla, jonka pohjalta on helppo tehdä varsinainen messusuunnitelma. Tapahtuma pyritään tekemään talkootyön ja rahoittajien rahoituksen tuella, mikä myös näkyy messusuunnitelmassa. Messusuunnitelma on suunniteltu tehtäväksi projekti-työskentelyn tavoin, jotta työ etenisi mahdollisimman järjestelmällisesti ja suunnitelmallisesti.

Työ on jaettu kahteen eri osaan: teoriaan ja empiriaosaan. Teoriaosuudessa perehdytään onnistuneen tapahtuman järjestämiseen ja siihen liittyviin asioihin, markkinointiin ja viestintään, rahoitukseen ja taloudenhallintaan sekä projektityöskentelyyn. Työn toinen osa on empiriaosuutta, joka on varsinainen messusuunnitelma. Työn empiriaosuuden alku johdattaa työn lopulta varsinaiseen messusuunnitel-maan. Empiriaosuudessa hyödynsin vahvasti aiempaa teoriaosuutta. Lisäksi liitteenä on taulukoita ja listoja, jotka auttavat projektin toteuttamisessa.

Työn sisällön tarkoitus on auttaa messusuunnittelussa sekä toimia apuvälineenä, ideoivana ja käytän-nön vinkkejä antavana työnä yhdistykselle.

Teoriassa on käytetty paljon kirjallisuutta ja useita eri lähteitä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste