Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Carbon footprint calculation for the company

Sojakka, Tiina (2017)

 
Avaa tiedosto
Sojakka_Tiina.pdf (971.0Kt)
Lataukset: 


Sojakka, Tiina
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201705015860
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää, kuinka paljon kasvihuonekaasujamuodostui sähkö- ja automaatiotekniikkaa valmistavan yrityksen Satmatic Oy:n vuoden 2015 toiminnoista. Tämä tutkimus on osa Satmatic Oy:n ilmastokumppanuus toimenpiteitä ja se tilattiin Porin kaupungin ympäristöviraston Satahima–Kohti hiilineutraalia Satakuntaa-projektin toimesta.

Ilmakehässä hyvin sekoittuneiden kasvihuonekaasujen määrä on kasvanut kiihtyvällä tahdilla viime vuosikymmenenninä. Ilmastonmuutoksen vastaisessa taistelussa poliittisilla päätöksillä on tärkeä rooli, mutta myös yritysten tulisi ottaa ilmastonäkökulma mukaan toimintoihinsa. Yritykset voivat osallistua ilmastotyöhön selvittämällä hiili-jalanjälkensä. Tämä auttaa yrityksiä ymmärtämään, mistä yrityksen aiheuttamat päästöt muodostuvat ja tunnistamaan yrityksen toiminnan piilokuluja ja säästökohteita.

Satmatic Oy:n hiilijalanjälki laskettiin noudattamalla Greenhouse Gas Protocol-sivuston kehittämää yritysten hiilijalanjäljen laskentaan tarkoitettua standardia. Tämä tutkimus tehtiin keräämällä Satmatic Oy:ltä tietoa sähkö ja lämmön kulutuksesta, jätteiden käsittelystä ja liikematkustamisesta ja valitsemalla sopivat päästökertoimet näille toiminnoille. Seuraavaksi kaikki tämä tieto syötettiin hiilijalanjäljen laskentaan varten tehtyyn työkaluun.

Vuonna 2015 Satmatic Oy tuotti toiminnoillaan noin 180 500 kg hiilidioksidiekviva-lenttia. Suurin osa näistä päästöistä muodostui ostetun sähkön (85 600 kg of CO2 ek-vivalenttia) kuluttamisesta. Liikematkustaminen, mukaan lukien majoittumisen, aiheutti toiseksi eniten päästöjä (47 600 kg of CO2 ekvivalenttia). Vuonna 2015 Satmatic Oy:n oman aurinkosähkövoimalan käyttö ja jätteiden tehokas kierrätys vaikuttivat yrityksen hiilijalanjälkeen pienentävästi. Jatkossa Satmatic Oy voi edelleen pienentää hiilijalanjälkeään ostamalla tavallisen sähkön sijasta uusiutuvilla energiamuodoil-la tuotettua sähköä ja optimoimalla energian käyttöään.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste