Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

IT -palvelukonseptin kuvaus

Sipponen, Matti (2017)

Avaa tiedosto
Sipponen_Matti.pdf (449.9Kt)
Lataukset: 


Sipponen, Matti
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201705178674
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön aiheena on IT -palvelukonseptin kuvaus.

Kohteena oleva palvelu on työnantajayritykseni Futurice Oy:n tarjoama ohjelmistojen huolenpitopalvelu FutuCare. Huolenpitopalvelu tarkoittaa, että asiakkaalle ohjelmiston kehittänyt Futurice jatkaa ohjelmiston kehitysprojektin tuloksena syntyneen ja tuotantokäyttöön otetun ohjelmiston ylläpitoa ja jatkokehitystä.

Opinnäytetyön aihe on valittu palvelun olemassa olevan tilanteen ja Futuricen tarpeiden perusteella. FutuCare -palvelua ei tunneta hyvin Futuricen sisällä, sen kokonaisuus kaipaa tarkentamista ja sen myyntiä halutaan lisätä. Palvelukonseptin kuvaaminen voisi edesauttaa palvelun ymmärtämistä ja tunnetuksi tekemistä, palvelun tuotteistamista ja myyntimateriaalin laatimista ja myyntiä, joten tarve palvelukonseptin kuvaamiselle on ajankohtainen.

Opinnäytetyöni tarkoitus on kuvata IT -palvelukonsepti FutuCare -palvelussa. Työni koostuu Futuricen ja nykyisen palvelun esittelystä ja sen taustoista ja nykytilasta. Tutkin palvelukonseptia kolmesta eri näkökulmasta, jotka ovat asiakas, yritys ja asiaan liittyvät tietolähteet. Palvelua käyttävien asiakkaiden taholta tutkin haastattelemalla asiakkaan palvelukokemusta, palvelun arvon toteutumista ja palvelun toimivuutta. Futuricen henkilöitä haastattelemalla selvitän palvelun toimivuutta, myyntiä ja tavoitetilaa. Lisäksi tutkin selvittämällä palveluun ja sen konseptointiin liittyviä käsitteitä ja tietoperustaa lähdeaineiston näkökulmista. Keskityn työssäni erityisesti palvelukonseptin sisältöön ja sen sisältämään arvolupaukseen sekä niiden merkitykseen niin palvelua käyttäville asiakkaille kuin yritykselle itselleen.

Palvelukonseptin kuvaamisessa otan huomioon yhtäältä asiakkaan ja toisaalta Futuricen ja sen palvelutiimin kokemukset palvelusta ja haasteet palvelun toimivuudessa. Nämä haasteet ja tietoperusta huomioiden muodostan ja kuvaan käsitykseni FutuCare -palvelun konseptin sisällöstä.

Työn tuotoksena syntyy palvelukonseptin kuvaus, jota Futurice voi hyödyntää FutuCare -palvelun kehittämisessä, tuotteistamisessa ja myynnissä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste