Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ungdomar och droger : En studie om droganvändning och attityder till droger hos åttondeklassister i Jakobstadsnejden

Käcko, Emelie (2017)

 
Avaa tiedosto
Kacko_Emelie.pdf (2.072Mt)
Lataukset: 


Käcko, Emelie
Yrkeshögskolan Novia
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201705249936
Tiivistelmä
Opinnäytetyö:

Tässä tutkielmassa kuvataan nuorten suhtautumista huumeisiin. Tämän tutkielman tarkoitus oli kuvata miten suuri kahdeksannen luokan oppilaiden huumeidenkäyttö on. Sekä miten kahdeksannen luokan nuoret suhtautuvat huumeisiin. Tarvitaan tietoa mitkä tekijät vaikuttavat nuorten huumeidentottumuksiin jotta voidaan ehkäistä nuorten huumeidenkäyttöä.

Tutkielma toteutettiin ryhmäkyselyllä, joka sisälsi sekä avoimia että suljettuja kysymyksiä. Informantit muodustuivat 332:sta 8-luokkalaisesta yläkoululaisesta Pietarsaaren seudusta. Analysointimenetelminä käytettiin avoimien kysymyksien sisältöanalyysia ja suljettujen kysymyksien deskriptiivistä statistiikkaa. Tulokset tulkittiin Penderin (2011) Health promotion-mallia ja Eriksonin (1988) identiteettiteoriaa vastaan.

Tulokset osoittivat muun muuassa että 27,4 % informanteista ovat maistaneet alkoholia, 10,2 % informanteista käyttävät nikotiinituotteita ja 0,9 % informanteista ovat kokeilleet huumeita. Tulokset näyttävät että melkein puolella on negatiivinen asenne huumeisiin. Tuloksissa tulee myös ilmi että oppilaiden mielestä kannabis ei ole yhtä vaarallinen kuin alkoholi. Tutkielman informanteiden mielestä pitäisi ehkäistä huumeidenkäyttöä luennoimalla huumeiden negatiivisista vaikutuksista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste