Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Lastausautomaatiojärjestelmän päivitys : Neste Oyj:n Naantalin jalostamon jakeluterminaali

Oksanen, Waltteri (2017)

 
Avaa tiedosto
oksanen_waltteri_lastausautomaatiojarjestelmanpaivitys.pdf (1.190Mt)
Lataukset: 


Oksanen, Waltteri
Turun ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017060712697
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena on osallistua Neste Oyj:n Naantalin jakeluterminaalin lastausautomaatiojärjestelmän päivitykseen, jotta järjestelmän loppukäyttäjinä toimivat logistiikkaoperaattorit saavat parhaan mahdollisen hyödyn uudesta automaatiojärjestelmästä. Lisäksi työn tavoitteena on selvittää uuden järjestelmän ominaisuuksia ja tehtyjä muutoksia sekä antaa kehitysehdotuksia tulevaisuudessa tapahtuvia päivityksiä varten.

Jakeluterminaalissa tapahtuvia lastauksia valvovat logistiikkaoperaattorit, joiden päätyökaluna toimi ennen järjestelmäpäivitystä lastausautomaatiojärjestelmä Alcont. Alcont-järjestelmä on yli sen 20 vuoden käyttöaikana päässyt vanhenemaan niin tekniikan, kuin käytettävyyden osalta ja siksi hankintapäätös uudesta Experion PKS-automaatiojärjestelmästä tehtiin loppukesästä 2016. Päivitysprojektiin osallistui Nesteen lisäksi insinööri- ja suunnittelutoimisto Neste Jacobs, sekä Alcont ja Experion-järjestelmät tuottanut Honeywell. Experion otettiin jakeluterminaalissa käyttöön alkuvuodesta 2017.

Experion on Windows-pohjainen automaatiojärjestelmä, jota käytetään prosessien, koneiston ja tietoasemien hallintaan ja valvontaan ja se sopii useiden eri teollisuuksien käyttöön. Experionin uusina ominaisuuksina sitä edeltävään Alcont-järjestelmään verrattuna ovat piirikuvatrendit ja hälytyksiin liittyvät toiminnot. Lisäksi järjestelmässä navigointia auttavat uusi välilehtitoiminto sekä edellinen- ja seuraava-painikkeet. Työssä käydään läpi järjestelmän näyttökuviin tehtyjä muutoksia, sekä muokkauksen syitä ja millä tavalla tehdyt muokkaukset paransivat järjestelmää. Työn lopussa annetaan kehityskohteita ja -ehdotuksia tulevaisuuden päivityksiä varten.

Tämä opinnäytetyö toimii selvityksenä jakeluterminaalin henkilökunnalle järjestelmäpäivityksen myötä tulleista uusista ominaisuuksista ja tehdyistä muutoksista. Lisäksi työ voi toimia oppaana Experion-automaatiojärjestelmän käytöstä uusille operaattoreille lastausvalvonnasta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste