Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Verkkokaupan tuotevalitsinmoduulin suunnittelu ja toteutus

Hankomäki, Jami (2017)

Avaa tiedosto
Opinnaytetyoraportti_Jami_Hankomaki.pdf (888.5Kt)
Lataukset: 


Hankomäki, Jami
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017061713738
Tiivistelmä
Opinnäytetyön toimeksiantajana toimi Solteq Oyj. Solteq on monikanavaisen kaupankäynnin asiantuntijayritys. Solteqille luotiin verkkokauppoihin liitettävissä oleva visuaalinen varaosavalitsinmoduuli. Moduulin avulla käyttäjälle voidaan visualisoida varaosan sijainti itse päätuotteessa.
Verkkosovelluskehityksessä kehitysprosessia voidaan tehostaa hajauttamalla sovellus useaan eri osaan eli moduuliin. Moduuleja voidaan kehittää itsenäisesti pääprojektista erillään ja liittää siihen moduulin valmistuttua. Tämä helpottaa sovelluksen testausta, kun moduuleja voidaan testata omina kokonaisuuksina ja mahdollisesti löytyvien virheiden alkuperä on helpompi paikallistaa. Modulaarisuus voi myös nopeuttaa kehitysprosessia, jos moduulit ovat helposti kopioitavissa ja liitettävissä eri kohtiin pääprojektia.
Työssä tutustuttiin aluksi erilaisiin kehitystyökaluihin, joita käytettiin itse moduulin kehittämiseen. Yksi tärkeimmistä oli vektorigrafiikkaformaatti SVG. SVG:n avulla moduulista voitiin tehdä responsiivinen ja siihen voitiin liittää toiminnollisuuksia, joita perinteinen rasterigrafiikka ei tue. Moduulin prototyyppi luotiin HTML-tekniikoilla.
Työn tuloksena oli varaosavalitsimen prototyyppi. Prototyypin pohjalta voidaan tulevaisuudessa kehittää visuaalinen tuotevalitsinmoduuli eri tuotteille eri verkkokauppoihin.
Työn lopputulosta ei otettu vielä käyttöön yhteenkään tiettyyn Solteqin asiakasprojektiin. Tästä syystä työ jäi prototyyppiasteelle.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste