Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sorbentin vaikutus voimakattilan rikkidioksidi- ja vetykloridipäästöihin : Rauman Biovoima Oy

Hyrkäs, Miikael (2017)

 
Avaa tiedosto
Hyrkas_Miikael.pdf (875.7Kt)
Lataukset: 


Hyrkäs, Miikael
Turun ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017061913794
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä on perehdytty kolmen eri sorbentin syötön vaikutukseen biovoimalaitoksen rikkidioksidi- ja vetykloridipäästöihin. Työssä analysoitiin koeajo-olosuhteissa tehtyjen mittauksien tuloksia. Lisäksi on tehty arviointi koeajon puhdistustekniikan riittävyydestä parhaan mahdollisen tekniikan asettamaan tulevaisuuden päästörajoitustavoitteeseen.

Opinnäytetyössä on käsitelty lisäaineiden reaktiot savukaasujen kanssa ja sen vaikutukset rikkidioksidi- ja vetykloridipäästöjen määrän alenemiseen. Työn toimeksiantajana on Rauman Biovoima Oy. Koeajon suoritus paikkana ja laitteistona on ollut Rauman Biovoima Oy:n HYBEX-kerrosleijukattila. Biovoimalaitoksen tämän hetkisenä savukaasupäästöjen puhdistustekniikkana on tulipesäkalkin syöttö ja letkusuodatin.

Euroopan ympäristölainsäädännössä asetetut päästödirektiivit tiukentavat suurten voimalaitoksien hakemien ympäristölupien ehtoja. Tästä on seurauksena savukaasujen päästörajojen aleneminen. Kun tämän hetkinen puhdistus ei ole riittävä vastaamaan tulevaisuuden tavoitetta, pitää sitä kehittää. Sorbentin reagointi savukaasujen kanssa on toiminut koeajoissa rikkidioksidi- ja vetykloridipäästöjä alentavasti. Toimeksiantajan asettamat tavoitearvot saavutettiin kahdella koeajolisäaineella kolmesta riittävän päästödatan tukemana.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste