Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Omaisten huomioiminen asiakkaan siirtyessä vanhusten laitoshoitoon

Niemonen, Rasmus; Store, Jonathan (2017)

 
Avaa tiedosto
NHOSS14K Niemonen ja Store.pdf (477.8Kt)
Lataukset: 


Niemonen, Rasmus
Store, Jonathan
Centria-ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017111316982
Tiivistelmä
Laitoshoitoa tarvitsevien vanhusten osuus on kasvussa ja hoitosuhteet voivat olla pitkiä. Tämän vuoksi omaisten huomioiminen on tärkeää ja sitä tulisi kehittää. Opinnäytetyön haastatteluiden kohderyhmänä olivat vanhusten laitoshoidossa asuvien omaiset. Näiden omaisten läheiset olivat asuneet yksikössä alle kaksi vuotta. Kyseinen kriteeri asetettiin, jotta omaisilla olisi siirtymävaihe paremmin muistissa.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvata omaisten kokemuksia heidän huomioimisesta asiakkaan siirtyessä vanhusten laitoshoitoon. Tavoitteena oli, että opinnäytetyön tuloksia hyödyntämällä voidaan kehittää omaisten huomiointia hoitohenkilökunnan toimesta. Opinnäytetyön lähestymistapana oli laadullinen tutkimus. Aineisto kerättiin teemahaastattelulla, jonka runko perustui tutkimuskysymyksiin ja teoriapohjaan. Haastateltavia omaisia oli viisi ja haastattelut toteutettiin keväällä 2017. Saatu aineisto analysoitiin induktiivista sisällönanalyysia käyttäen.

Opinnäytetyön tuloksista ilmeni, että läheisen siirtyminen uuteen hoitopaikkaan on stressaava kokemus ja omaiset toivovat myös heidän huomiointia. Siirtymävaiheen tiedottamiseen ja uuden hoitopaikan esittelyyn omaiset toivoivat panostamista ja kehittämistä. Omaiset kokivat, että hoitohenkilökunta huomioi hyvin myös heidän jaksamistaan ja ottivat heidät hyvin vastaan. Omaisten tervehtiminen ja henkilökunnan itsensä esittely olivat hyvällä tasolla. Omahoitajan rooli oli jäänyt omaisille pimentoon ja sen kehittämisen omaiset nostivat kehit-tämisideaksi. Lääkärinkierrolle omaiset olisivat halunneet päästä osallistumaan enemmän. Tärkeiksi asioiksi omaisen huomioinnissa nousi avoin vuorovaikutus, omaisen kohtaaminen ja omaisen kuunteleminen. Omaisen ja hoitohenkilökunnan välinen yhteistyö koettiin tärkeäksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste