Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Pesukeskuksen operatiivinen käyttöönotto ja sen onnistumista tukevat menestystekijät

Seurujärvi, Sara (2017)

 
Avaa tiedosto
Seurujarvi__Sara.pdf (1.353Mt)
Lataukset: 


Seurujärvi, Sara
Hämeen ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017111317014
Tiivistelmä
Turengin jäätelötehtaan vanha pesukeskus oli turvallisuus- ja laaturiski. Pesukeskus oli myös kapasiteetiltaan riittämätön nykyisille tuotantomäärille. Turenkiin päätettiin rakentaa uusi, nykyaikaisempi ja turvallisempi pesukeskus, joka täyttää tehtaan tarpeet. Uuden pesukeskuksen rakentaminen oli jäätelötehtaan historiassa suuri investointi. Tästä syntyi motiivi dokumentoida projektin kulku, vaiheet ja onnistuminen. Projektista tehtiin tämän opinnäytetyön lisäksi kaksi muuta opinnäytetyötä.

Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli suunnitella ja toteuttaa pesukeskuksen operatiivinen käyttöönotto yhdessä käyttöönottoryhmän kanssa. Lisäksi haluttiin tunnistaa onnistumista tukevia menestystekijöitä sellaisella tasolla, että ne voidaan hyödyntää jäätelötehtaan tulevissakin projekteissa.

Operatiivisen käyttöönoton tehtäviin kuuluivat meijerin uusien pesujen testaamisen suunnitteleminen, testien aikataulun suunnitteleminen, tulevien käyttäjien kouluttaminen ja ohjeiden rakentaminen. Operatiiviselle käyttöönotolle asetettiin tavoitteet, jotka linjattiin koko projektin päätavoitteiden mukaisesti. Onnistuneista tavoitteista haetaan johtopäätöksissä tärkeimmät opit. Kaikkia tavoitteita ei saavutettu käyttöönoton osalta. Johtopäätöksissä on etsitty niitä menestystekijöitä, jotka olisivat tukeneet tavoitteiden toteutumista.

Työn toimeksiantajana oli aluksi Suomen Nestlé Oy. Työ viimeisteltiin Froneri Finland Oy:lle, kun Turengin jäätelötehdas vaihtoi omistajaa lokakuussa 2016.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste