Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Suomenkielisen aineiston houkuttelevuus Fredrika-kirjastoissa : Fredrika-kirjastojen kokoelmatyö suomenkielisen asiakkaan näkökulmasta

Markkula, Tanja (2017)

 
Avaa tiedosto
Tanja_Markkula.pdf (1.684Mt)
Lataukset: 


Markkula, Tanja
Seinäjoen ammattikorkeakoulu
2017
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017111417081
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli tutkia sitä, miten houkuttelevat Fredrika-kirjastojen suomenkieliset kokoelmat ovat sen suomenkieliselle asiakkaalle. Asiaa tutkitaan kokoelmatyön näkökulmasta. Fredrika-kirjastot on Pohjanmaalla sijaitseva kirjastokimppa, jossa suomi on minoriteettikieli.

Tutkimusmenetelminä käytettiin sekä kvantitatiivisia tilastollisia menetelmiä että kvalitatiivista havainnointia, koska asiakkaan mielikuva kirjastosta ei muodostu pelkästään kirjaston todellisen kokoelman perusteella, vaan myös asiakkaan omien kokemusten kautta. Tähän vaikuttavat paitsi mielikuva kokoelmasta, myös kirjaston fyysiset ratkaisut kuten aineistoesittelyt, muut esillepanot sekä hyllyryhmittely.

Tilastollisten menetelmien avulla kartoitettiin alueen ja sen kirjastojen tilannetta tilastojen valossa kuntien väestön sekä kirjaston kokoelmien, hankintojen, poistojen ja lainauksien kielijakauman suhteen suomen ja ruotsin kielen osalta. Havainnointiosuudessa tilastoanalyysin perusteella valikoituneissa kuudessa kirjastossa kierrettiin yhden viikon ajan havainnoimassa vertaishavainnoijan kanssa.

Fredrika-kirjastojen alueella suomenkielisen kokoelman osuus oli prosentuaalisesti pääsääntöisesti saman suuruinen kuin suomenkielisen väestöpohjan osuus, hankintojen ja poistojen määrän vaihdellessa vuosittain huomattavasti enemmän. Kaikissa muissa kirjastoissa, paitsi Kristiinankaupungissa, suomenkielistä väestöpohjaa oli jopa huomattavasti enemmän kuin suomenkielisiä lainauksia. Havainnointien pohjalta voidaan todeta, että jokaisessa kirjastossa oli aineistoesittelyjä myös suomeksi, mutta niiden määrä vaihtelee kirjastosta toiseen. Kirjaston houkuttelevuuteen vaikuttaa huomattavasti se, miten hyvin aineisto on esillä; eli aineistoesittelyt sisältäen uutuusesittelyt, face-uppien käyttö sekä yllättäen myös opasteet. Vertaishavainnoijan huomioiden pohjalta voidaan myös todeta, että suuri merkitys oli sillä, miten aineisto oli ryhmitelty kirjastossa. Mitä suurempi kokoelma oli, sitä houkuttelevampi se oli – mutta myös kokoelman sisäinen valikoima nousi merkitseväksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste