Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

’’Kehua ja kannustaa miljoona kertaa päivässä’’ : Varhaiskasvattajien näkemyksiä positiivisesta kasvatuksesta

Raitala, Milla (2017)

Avaa tiedosto
Raitala_Milla.pdf (923.9Kt)
Lataukset: 


Raitala, Milla
Hämeen ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017112418031
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli tuottaa tietoa päiväkodin varhaiskasvattajien näkemyksistä positiivisesta kasvatuksesta. Opinnäytetyössä selvitettiin varhaiskasvattajien näkemyksiä positiivisen kasvatuksen toteuttamisesta varhaiskasvatuksessa, sen mahdollisuuksista ja haasteista sekä kehittämiskohteista. Tutkimuksen aihe valittiin tutkijan toimesta.

Opinnäytetyön teoreettinen viitekehys muodostui varhaiskasvatuksesta ja sen pedagogiikasta, positiivisesta pedagogiikasta ja positiivisesta psykologiasta, osallisuudesta sekä pedagogisesta dokumentoinnista työmenetelmänä. Tutkimus toteutettiin kvalitatiivisena tutkimuksena ja aineisto kerättiin havainnoinnin ja lomakehaastattelujen avulla. Havainnointiin on osallistunut erään Hämeenlinnan kaupungin varhaiskasvatusyksikön kaksi ryhmää ja tutkimuksen lomakehaastatteluihin on vastannut kaksitoista saman päiväkodin työntekijää.

Tutkimuksen tuloksissa käy ilmi, että tutkimukseen osallistuneen päiväkodin varhaiskasvattajat pitävät positiivista kasvatusta tärkeänä ajattelumallina varhaiskasvatuksessa sekä tiedostavat sen hyödyt lapsen hyvinvoinnille ja kehitykselle. Tutkimukseen vastanneet pitävät positiivisessa kasvatuksessa tärkeänä lapsen kuuntelua ja huomioonottamista, kehumista, kannustamista sekä lapsen vahvuuksien painottamista. Havainnoinnin avulla selville saatiin lisäksi myönteisen vuorovaikutuksen, kannustavan palautteen sekä osallisuuden ja pedagogisen dokumentoinnin merkitys positiivista kasvatusta toteutettaessa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste