Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kouluikäinen lapsi natiiviröntgentutkimuksessa : Esittelykansio Satakunnan keskussairaalan kuvantamiseen

Mamia, Jenni; Selin, Jenni (2008)

Avaa tiedosto
Jenni_Mamia_Jenni_Selin_2.pdf (3.765Mt)
Jenni_Mamia_Jenni_Selin_1.pdf (149.2Kt)
Lataukset: 


Mamia, Jenni
Selin, Jenni
Pirkanmaan ammattikorkeakoulu
2008
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200812044262
Tiivistelmä
Tarkoituksena oli tuottaa opinnäytetyönä Satakunnan keskussairaalan kuvantamiseen kouluikäisille lapsille suunnattu esittelykansio, jossa kerrotaan natiiviröntgentutkimuksista. Esittelykansio koettiin tarpeelliseksi, koska aikaisempi lapsille suunnattu esittelykansio oli vanhentuneen tiedon vuoksi poistettu käytöstä. Opinnäytetyötä ohjaavat tehtävät olivat: Miten tuotetaan kouluikäisille lapsille mielekäs, helppolukuinen ja lapsen kiinnostuksen herättävä natiiviröntgentutkimuksista kertova esittelykansio ja mitä asioita kouluikäisille lapsille suunnatun natiiviröntgentutkimusten esittelykansion tulisi sisältää.

Opinnäytetyö on toiminnallinen ja se koostuu kolmesta osasta. Ensimmäinen osa on teoreettinen viitekehys, joka käsittelee kouluikäisen lapsen kehitystä, lapsen valmistamista tutkimukseen ja natiiviröngentutkimuksia yleisellä tasolla. Toinen osa käsittelee esittelykansion laatimista ja toteuttamista sekä opinnäytetyön prosessin kuvausta. Kolmas osa on tuotos eli kouluikäisille lapsille suunnattu esittelykansio natiiviröntgentutkimuksista.

Esittelykansiossa on kuvien ja tekstien avulla kerrottu, mitä natiiviröntgentutkimuksen aikana tapahtuu. Esittelykansion ulkoasu on pyritty tekemään erityisesti kouluikäisille lapsille kiinnostavaksi. Esittelykansio sisältää myös pienen tietovisailun, josta kouluikäinen lapsi saa mielenkiintoista tietoa natiiviröntgentutkimuksiin liittyen. Tavoitteena on tuotetun kansion avulla antaa tietoa lapsipotilaille natiiviröntgentutkimuksista ennen tutkimuksen alkua.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste