Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Laskimo- ja valtimoperäisten haavojen hoito kotihoidossa

Lehtonen, Jenny; Kangas, Aliisa; Riski, Katja (2017)

 
Avaa tiedosto
Kangas_Aliisa_Lehtonen_Jenny_Riski_Katja.pdf (5.878Mt)
Lataukset: 


Lehtonen, Jenny
Kangas, Aliisa
Riski, Katja
Hämeen ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017120720138
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheena oli laskimo- ja valtimoperäisten haavojen hoito kotihoidossa. Työ toteutettiin toiminnallisena opinnäytetyönä ja sen tarkoitus oli tuottaa haavanhoito-opas. Työn tilaajana toimi Attendon kotihoito. Haavanhoito aiheena valikoitui tekijöiden mielenkiinnosta, mutta tilaajan toiveesta aihe rajattiin laskimo- ja valtimoperäisiin haavoihin.

Kotihoidossa sekä sairaanhoitaja että lähihoitaja hoitavat haavoja lähes päivittäin asiakkaan kotona. Vaikka haava hoidetaan kotioloissa, tulee haavanhoito suorittaa silti samoja periaatteita noudattaen kuin sairaalaoloissa. Opas on tarpeellinen apu hoitajien päivittäiseen työhön sekä uuden työntekijän haavanhoitoon perehdyttämiseen.

Teoriaosuus kirjoitettiin suurimmasta aihealueesta pienimpään edeten samalla myös haavanhoidon toteutuksen aikajärjestyksessä. Suurimpina aihealueina olivat iho sekä laskimo- ja valtimoperäiset haavat. Näiden aihe-alueiden jälkeen työ eteni aikajärjestyksessä haavanhoidon vaihe vaiheelta, alkaen aseptiikasta ja päättyen haavanhoidon kirjaamiseen.

Tietoperustan pohjalta tehtiin opas, jonka tavoitteena oli tuottaa uusinta tietoa kotihoidon työntekijöille sekä auttaa työntekijää tunnistamaan, ennaltaehkäisemään sekä hoitamaan verisuoniperäisiä haavoja oikein. Oppaan tarkoituksena oli olla hyödyksi myös asiakkaille, joiden haavoja kotihoidon työntekijät hoitavat. Tilaaja oli erittäin tyytyväinen oppaaseen ja kertoi sen palvelevan hyvin heidän tarpeitaan. Jatkossa voisi tutkia, ovatko kotihoidon työntekijät kokeneet oppaasta olleen heille käytännön työssä hyötyä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste