Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Prosessikehittäminen laatutyön jäsentäjänä : Tavoitteena Malike-toiminnan laatukäsikirja

Tero, Susanna (2017)

Avaa tiedosto
Tero Susanna.pdf (1.138Mt)
Lataukset: 


Tero, Susanna
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017121220893
Tiivistelmä
Opinnäytetyö oli kehittämistyö, jonka tarkoitus ja tavoitteet lähtivät tarpeesta jäsentää Malike-toiminnan kokonaisuutta ja luoda toiminnan laadun kehittämiselle yhdenmukainen pohja sekä tehdä toimintaa näkyväksi niin omalle organisaatiolle kuin rahoittajalle.
Opinnäyteyön toimeksiantajana toimi Kehitysvammaisten Tukiliitto ry. Malike-toiminnan tavoitteena on tarjota erilaisia osallistumisen mahdollisuuksia vaikeasti vammaisille lapsille ja aikuisille sekä lisätä tietoa ja vaikuttaa heidän osallistumistaan ja osallisuuttaan edistäviin asioihin.
Opinnäytetyön tarkoituksena oli Malike-toiminnan laatutyön alkuun saattaminen ja työntekijöiden vastuuttaminen laadun jatkuvaan kehittämiseen. Tavoitteena oli dokumentoida Malike-toiminnan hajanainen ja hiljainen tieto yhteisölliseksi tiedoksi. Opinnäytetyön viitekehys pohjautui työyhteisön sosiaaliseen pääomaan. Toiminnan kehittämistarpeita selvitettiin ITE3-itsearvioitimenetelmällä, joka soveltuu moninaisiin työyhteisöihin. Kehittämistyön käytännön toiminta rakentui ITE3-itsearvioinnista, tiimin laatupäivistä ja välitehtävistä.
Kehittämisprosessin tulosten pohjalta tehtiin Malike-toiminnan laatukäsikirja ja voidaan esittää seuraavat johtopäätökset: Kehittämisprosessi on edistänyt työelämän kehittämistä, yhteinen ymmärrys asioista ja vastuusta on vahvistunut. Kehittämisprosessi mahdollisti asiantuntijuuden jakamisen tiimin jäsenten kesken ja toi toimintaa näkyvämmäksi itselle ja muulle organisaatiolle. Laatukäsikirjan myötä laadun kehittämistyö on käynnistynyt Malike-toiminnassa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste